Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
31.07.2013 17:44

Rząd USA zrewidował sposób obliczania PKB

Rząd USA zrewidował w środę sposób obliczania amerykańskiego PKB, zaliczając jako inwestycje własności intelektualne oraz wydatki na badania i rozwój. W efekcie gospodarka rosła szybciej. Wzrost PKB w 2012 r. zrewidowano z 2,2 do 2,8 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Rząd USA zrewidował w środę sposób obliczania amerykańskiego PKB, zaliczając jako inwestycje własności intelektualne oraz wydatki na badania i rozwój. W efekcie gospodarka rosła szybciej. Wzrost PKB w 2012 r. zrewidowano z 2,2 do 2,8 proc. *

Zmian tych - jak informuje na swej stornie internetowej BEA (Bureau of Economic Analysis), rządowa agencja odpowiedzialna za publikację gospodarczych danych statystycznych - dokonano wstecz, aż do 1929 roku. BEA co pięć lat rewiduje swe metody obliczania PKB tak, by lepiej odzwierciedlały wielkość nowoczesnej gospodarki, w coraz większym stopniu opartej na wiedzy.

Wśród najbardziej znaczących zmian jest zaliczenie jako inwestycji wydatków na badania i rozwój oraz tzw. produktów własności intelektualnej (intelectual property products); ponadto określone świadczenia emerytalne będą teraz inaczej zakwalifikowane. Jak mówił dyrektor BEA Steve Landefeld, jedną z "długotrwałych luk" w danych PKB stanowił udział dóbr "niematerialnych", wytwarzanych przez artystów, sektor rozrywki i rozwoju.

Jak pokazują nowe, zrewidowane liczby, gospodarka USA była większa począwszy od 1929 roku. W latach 1929-2012, średni roczny wzrost PKB wynosił 3,3 proc., czyli był o 0,1 punktu procentowego wyższy niż w dotychczas publikowanych statystykach.

W ostatnich latach zmiany są bardziej widoczne. W latach 2009-2012 wzrost PKB wynosił średnio 2,4 proc., o 0,3 pp więcej niż sądzono dotychczas. Wzrost PKB za 2012 rok został zrewidowany aż o 0,6 pp w górę ( z 2,2 do 2,8 proc.).

Ponadto w środę ministerstwo handlu opublikowało lepsze, niż spodziewano się, dane dotyczące PKB USA za drugi kwartał 2013 roku. PKB wzrósł od kwietnia do czerwca o 1,7 proc. (w tzw. ujęciu zanualizowanym), podczas gdy analitycy spodziewali się wzrostu PKB w II kwartale 2013 roku o 1,0 proc.

Ten większy wzrost w drugim kwartale roku ministerstwo handlu przypisuje przyspieszeniu w eksporcie i inwestycjach. W dół zrewidowano natomiast wzrost z pierwszego kwartału. Według ministerstwa handlu, PKB w I kwartale wzrósł o 1,1 proc., a nie jak podawano wcześniej o 1,8 proc.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

icz/ drag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz