Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd zaakceptował informację o stanie dialogu społecznego w 2006 r.

0
Podziel się:

Rada Ministrów zaakceptowała we wtorek
przedłożoną przez ministra pracy i polityki społecznej informację
na temat stanu dialogu społecznego w Polsce w 2006 r. -
poinformowała PAP kancelaria premiera.

Rada Ministrów zaakceptowała we wtorek przedłożoną przez ministra pracy i polityki społecznej informację na temat stanu dialogu społecznego w Polsce w 2006 r. - poinformowała PAP kancelaria premiera.

W programie rządu "Solidarne Państwo", przewidziano konieczność wzmocnienia dialogu społecznego. Jednym z najważniejszych jego zadań jest przyjęcie umowy społecznej "Gospodarka - Praca - Rodzina - Dialog", która powinna doprowadzić do wzrostu zamożności społeczeństwa oraz zmniejszenia sfery ubóstwa i wykluczenia społecznego przez szybki i długotrwały wzrost gospodarczy.

Koordynacją prac strony rządowej w trakcie negocjacji i opracowywaniem projektu umowy zajmuje się powołany w 2006 r. zespół ds. umowy społecznej. "W Polsce negocjacji o podobnej skali i randze nie prowadzono od blisko 13 lat - od czasu "Paktu o przedsiębiorstwie państwowym" z 1993 r." - czytamy w komunikacie.

Konsultacje społeczne na temat umowy są prowadzone z partnerami społecznymi na forum Komisji Trójstronnej do Spraw Społeczno- Gospodarczych (TK).

Dialog społeczny w 2006 r. był prowadzony również na poziomie regionalnym przez Wojewódzkie Komisje Dialogu Społecznego (WKDS), działające w 16 województwach. WKDS-y koncentrowały się m. in. na problemach lokalnego rynku pracy, ochrony zdrowia, dostępu do świadczeń zdrowotnych, niektóre - możliwościami wykorzystania środków unijnych.

Ponadto, dialog prowadzono w Trójstronnych Zespołach Branżowych (TZB), m.in. w sektorach: hutnictwa, energetyki, obronnym i chemicznym.

Współpraca partnerów społecznych z rządem obejmuje również prace legislacyjne. W 2006 r. dotyczyło to m.in. dostosowania do polskiego prawa przepisów dyrektyw: ustanawiającej ogólne ramowe warunki informowania i przeprowadzania konsultacji z pracownikami we Wspólnocie Europejskiej oraz uzupełniającej statut spółdzielni europejskiej w odniesieniu do zaangażowania pracowników.

Przepisy pierwszej dyrektywy wprowadzono do ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji. W ustawie zapisano nowe przedstawicielstwo pracowników - radę pracowników uprawnioną do uzyskiwania informacji o sytuacji ekonomicznej pracodawcy i działań, które mogą skutkować zmianami w strukturze zatrudnienia.

Dzięki drugiej dyrektywie do ustawy o spółdzielni europejskiej wprowadzono obowiązek podejmowania dialogu społecznego, co oznacza prawo do informacji, konsultacji i uczestnictwa w spółdzielni europejskiej.

"Należy podkreślić, że w polskim prawie dialog i współpraca partnerów społecznych, jako jeden z filarów społecznej gospodarki rynkowej, jest zasadą konstytucyjną" - czytamy w komunikacie. (PAP)

bpi/ bno/ ROD/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)