Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd zaakceptował raport dotyczący programu "Rozwój niebieskiej optoelektroniki"

0
Podziel się:

Raport końcowy z realizacji programu
wieloletniego "Rozwój niebieskiej optoelektroniki" zaakceptowała
we wtorek Rada Ministrów. Celem programu było stworzenie nowej
gałęzi przemysłu - produkcji niebieskich laserów.

Raport końcowy z realizacji programu wieloletniego "Rozwój niebieskiej optoelektroniki" zaakceptowała we wtorek Rada Ministrów. Celem programu było stworzenie nowej gałęzi przemysłu - produkcji niebieskich laserów.

Program działał w latach 2001-2005. Na ten cel z budżetu państwa przeznaczono prawie 29 mln. zł. Rząd uznał, że naukowcom udało się w ramach programu stworzyć podstawy dla rozwoju dochodowej, nowoczesnej gałęzi przemysłu, opartej na produkcji laserów świecących na niebiesko, fioletowo i emitujących promienie ultrafioletowe.

Polski niebieski laser powstał dzięki opracowanej przez zespół prof. Sylwestra Porowskiego z Instytutu Wysokich Ciśnień PAN technologii wytwarzania kryształów azotku galu. Otrzymywane z wykorzystaniem ekstremalnie wysokich ciśnień kryształy stają się podstawą diody laserowej, emitującej niebieskie światło. Ich zaletą, w porównaniu z szafirami (popularnymi na świecie komponentami w produkcji niebieskich laserów) jest bardzo regularna struktura, co daje większą efektywność zamiany energii elektrycznej na światło.

Niebieskie lasery znajdują zastosowanie w czujnikach optycznych, stosowanych m.in. w monitoringu zanieczyszczenia środowiska i w medycynie. Ponadto mogą zastąpić czerwone lasery używane obecnie do zapisu i odczytu danych na dyskach optycznych DVD, dzięki czemu będzie można zwiększyć ilość informacji zapisanych na płytach.

Przy programie "Rozwój niebieskiej optoelektroniki" współpracują trzy ośrodki: Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych, Instytut Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej i Instytut Wysokich Ciśnień PAN. Łącznie nad tą technologią pracuje ponad 200 specjalistów.

Zdaniem rządu niebieska optoelektronika może stać się polską technologią eksportową, potrzebne na to są jednak o wiele większe pieniądze, niż zainwestowane do tej pory. Można by je zdobyć np. korzystając z partnerstwa publiczno-prywatnego.

W trakcie wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów stwierdzono, że niebieska optoelektronika mogłaby być wpisana do oficjalnych dokumentów rządowych jako strategiczna dziedzina rozwoju. (PAP)

ula/ lip/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)