Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rządowy program upowszechniania przedszkoli obejmie region świętokrzyski

0
Podziel się:

Województwo świętokrzyskie dołączy do pięciu
regionów objętych rządowym programem upowszechniania edukacji
przedszkolnej - poinformował w środę w Kielcach wiceminister
edukacji Jarosław Zieliński.

bEJwpLcl

Województwo świętokrzyskie dołączy do pięciu regionów objętych rządowym programem upowszechniania edukacji przedszkolnej - poinformował w środę w Kielcach wiceminister edukacji Jarosław Zieliński.

Pierwotnie program obejmował pięć województw, w których najmniejszy procent dzieci uczęszcza do przedszkola: podlaskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie, lubelskie i kujawsko- pomorskie. Po interwencji parlamentarzystów PiS do tej listy dołączył region świętokrzyski, gdzie również niewiele pięciolatków chodzi do przedszkola.

Zieliński powiedział, że program adresowany jest do gmin i innych podmiotów, także niepublicznych, które zechcą utworzyć, zwłaszcza alternatywne, formy edukacji przedszkolnej. Ministerstwo kończy pracę nad programem, którego realizacja rozpocznie się 1 września. Zaznaczył, że w Polsce niecałe 50 proc. pięciolatków jest objętych edukacją przedszkolną.

bEJwpLcn

"Chcemy upowszechnić edukację przedszkolną wszystkich dzieci. Im wcześniej dziecko zaczyna profesjonalną edukację przedszkolną, tym ma większe możliwości osiągania dobrych efektów na dalszych etapach edukacji i lepszy start w dorosłe życie" - podkreślił wiceminister.

"Zmierzamy do tego, aby obniżyć wiek obowiązku szkolnego do szóstego roku życia, to się stanie za kilka lat, ale najpierw chcemy upowszechnić edukację przedszkolna tak, aby dzieci pięcioletnie mogły być objęte rocznym obowiązkowym przygotowaniem przedszkolnym" - oznajmił Zieliński.

Zaznaczył, że nie będzie to łatwe, bo są nawet gminy, gdzie nie ma żadnego przedszkola. Jego zdaniem upowszechnianie edukacji przedszkolnej będzie istotnym elementem wyrównywania szans edukacyjnych.

"Jeżeli wszystkie dzieci pięcioletnie w przyszłości zostaną objęte obowiązkową edukacją przedszkolną, to wszystkie dzieci w całej Polsce będą miały tę samą szansę na tym etapie" - uważa wiceminister.

bEJwpLct

Zieliński zainaugurował XI Targi Edukacyjne, które w środę rozpoczęły się na terenach wystawienniczych Targów Kielce. W trzydniowej imprezie bierze m.in. udział 128 wystawców podręczników i pomocy dydaktycznych.(PAP)

agn/ we/

bEJwpLcO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)