Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rzeszów: 35 tys. ulotek w 100. rocznicę urodzin płk.1 Cieplińskiego

0
Podziel się

35 tys. ulotek przypominających prezesa IV zarządu zrzeszenia "Wolność i
Niezawisłość" płk. Łukasza Cieplińskiego w 100. rocznice jego urodzin rozprowadzono we wtorek w
Rzeszowie i na Podkarpaciu.

bEqEeFKJ

35 tys. ulotek przypominających prezesa IV zarządu zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" płk. Łukasza Cieplińskiego w 100. rocznice jego urodzin rozprowadzono we wtorek w Rzeszowie i na Podkarpaciu.

"Ulotki informujące o Cieplińskim były rozdawane przez harcerzy i członków grup rekonstrukcyjnych. Zostały także dołączone do dzienników ukazujących się w regionie" - powiedziała Małgorzata Waksmundzka-Szarek z oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, organizatora przedsięwzięcia.

Również we wtorek rzeszowski IPN i Uniwersytet Rzeszowski (UR) zorganizowali sesję naukową "Pro Memoriam Żołnierzom Wyklętym. Podziemie antykomunistyczne w Polsce 1944 - 1956". Uczestniczyło w niej kilkaset osób.

bEqEeFKL

W jej trakcie prof. UR Jan Pisuliński omawiając biografie Cieplińskiego zaznaczył, że w drugiej konspiracji brało udział ponad 180 tys. osób, najwięcej w ówczesnej Europie Środkowo-Wschodniej. "Niestety mimo prawie ćwierćwiecznych badań nadal nie mamy syntetycznego opracowania naukowego polskiego podziemia niepodległościowego, w tym zrzeszenia WiN" - zauważył.

Z kolei po południu pod pomnikiem płk. Cieplińskiego i Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie kwiaty złożyli m.in. kombatanci Armii Krajowej i WiN. Był wśród nich 99-letni ks. infułat Józef Sondej, były kapelan AK i kolega szkolny zamordowanych przez komunistów w 1951 r. dwóch członków ostatniego zarządu WiN.

Ciepliński urodził się 26 listopada 1913 r. w Kwilczu w Wielkopolsce. W 1929 r. wstąpił do Korpusu Kadetów w Rawiczu. Potem kształcił się w Szkole Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej. We wrześniu 1939 r. odznaczył się w czasie bitwy nad Bzurą. Otrzymał wtedy order Virtuti Militari. Walczył w obronie Warszawy. W 1940 r. związał się z konspiracją w Rzeszowie, gdzie był komendantem obwodu Związku Walki Zbrojnej, a następnie dowodził inspektoratem rejonowym ZWZ-AK. W 1945 r. przeszedł do Delegatury Sił Zbrojnych. W styczniu 1947 r. stanął na czele IV zarządu WiN. Został aresztowany przez UB 27 listopada 1947 r.

Był okrutnie torturowany. Jeden z więźniów wspominał po latach: "Wielokrotnie Łukasza Cieplińskiego na przesłuchania wynoszono na kocu, gdyż miał połamane kości rąk i nóg, a później przynoszono do celi nieprzytomnego". Nieludzko traktowano również innych członków ostatniego zarządu WiN. Zastępcy Cieplińskiego mjr. Adamowi Lazarowiczowi wybito zęby, kpt. Franciszek Błażej, szef działu propagandy miał ciągle ropiejące rany na nogach, a kpt. Józef Rzepka, szef działu politycznego został doprowadzony do obłędu. W jednym z ostatnich adresowanych do syna grypsów więziennych Ciepliński pisał: "Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą. Jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę dziś bardziej, niż kiedykolwiek, że Idea Chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska, a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona. To moja wiara i moje wielkie szczęście".

bEqEeFKR

Treść tego grypsu jest jednym z elementów rzeszowskiego pomnika płk. Cieplińskiego i Żołnierzy Wyklętych. Monument odsłonięto 17 listopada.

1 marca 1951 r. wieczorem w więzieniu mokotowskim w Warszawie strzałami w tył głowy zostali straceni członkowie IV zarządu WiN: Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel i Józef Rzepka. Następnego dnia rano zwłoki pomordowanych umieszczono w trumnach i wywieziono z terenu więzienia. Do dziś nieznane jest miejsce ich pochówku.

Zrzeszenie WiN powstało we wrześniu 1945 r. Utworzyły je środowiska poakowskie. Było próbą przekształcenia konspiracji wojskowej w cywilny ruch społeczno-polityczny. Zrzeszenie deklarowało walkę w obronie podstawowych praw obywateli, wolności oraz niezawisłości państwa polskiego. Żądało przeprowadzenia w Polsce wolnych wyborów parlamentarnych, poprzedzonych przywróceniem swobody zrzeszania się i prasy. Na przełomie lat 1945-46 WiN liczył ponad 30 tys. członków. Jego kolejne cztery zarządy - z racji półwojskowego charakteru WiN zwane nieformalnie komendami - zostały rozbite przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. W 1947 r. przeprowadzono trzy pokazowe procesy kolejnych zarządów WiN. Wyrok w sprawie IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" zapadł 14 października 1950 r. Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego 17 września 1992 r. unieważnił te wyroki śmierci.(PAP)

kyc/ abe/

bEqEeFLm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)