Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rzeszów: Dramat francuski na spotkaniach z dramaturgią krajów UE

0
Podziel się

Dramat "Roberto Zucco" francuskiego pisarza Bernarda Marie Koltesa zostanie
w czwartek po południu zaprezentowany w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie w ramach cyklu
spotkań ze współczesną dramaturgią krajów Unii Europejskiej.

bEihvjbF

Dramat "Roberto Zucco" francuskiego pisarza Bernarda Marie Koltesa zostanie w czwartek po południu zaprezentowany w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie w ramach cyklu spotkań ze współczesną dramaturgią krajów Unii Europejskiej.

Dramat został oparty na prawdziwej historii. Tytułowy bohater to morderca, który zabija rodziców, policjanta oraz przypadkowego przechodnia. Później ucieka z więzienia. Potrafi jednak wzbudzić w sobie miłość do dziewczynki, wysłanej przez rodzinę na ulicę.

Cykl "Zaczynamy od Brukseli" został zainaugurowany w kwietniu i potrwa do końca roku. Inspiracją do jego zorganizowania jest prezydencja Polski w Unii Europejskiej. "Wydarzenie to skłania do poszukiwania interesujących aspektów integracji także w obszarze kultury" - uznał dyrektor rzeszowskiego teatru i pomysłodawca cyklu Waldemar Matuszewski.

bEihvjbH

Spotkania odbywają się co 2-3 tygodnie. Prezentacje tekstów mają charakter performatywnego czytania, czyli czytania inscenizowanego. Na scenie pojawią się m.in. elementy scenografii, kostiumów.

Jako pierwsza została zaprezentowana dramaturgia belgijska. Do końca roku zostaną przedstawione teksty współczesnej dramaturgii innych krajów unijnych. Wstęp na salę jest wolny, choć czytania przygotowywane są głównie dla studentów.

Reżyserami czytań są młodzi reżyserzy ze szkół teatralnych, głównie z Krakowa, ale również z Warszawy i Łodzi. Zdaniem Matuszewskiego, to doskonała okazja do poznania i nawiązania współpracy z reżyserami młodej generacji. "W miarę możliwości chcemy wzbogacać program o spotkania z tłumaczami lub autorami sztuk" - zaznaczył Matuszewski.

Każde czytanie jest poprzedzone obszerną informacją o literaturze i kulturze teatralnej danego kraju. Przygotują je studenci polonistyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

bEihvjbN

Cykl "Zaczynamy od Brukseli" to wspólne przedsięwzięcie Teatru im. Wandy Siemaszkowej, Instytutu Polonistyki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie. Rzeszowska scena poszukuje źródeł współfinansowania przedsięwzięcia, stara się m.in. o środki unijne. Koszt jednego spotkania to od 500 do 1000 zł.(PAP)

Agnieszka Pipała

api/ hes/

bEihvjci
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)