Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rzeszów: Drugie urodziny pierwszego w kraju Muzeum Dobranocek

0
Podziel się

Koncert dobranockowych piosenek, spotkanie z reżyserem filmów dla dzieci,
spektakl teatralny - to atrakcje obchodzonych we wtorek drugich urodzin pierwszego w kraju Muzeum
Dobranocek w Rzeszowie. Z tej okazji oficjalnie zostanie otwarta nowa siedziba muzeum.

bEiKfoet

Koncert dobranockowych piosenek, spotkanie z reżyserem filmów dla dzieci, spektakl teatralny - to atrakcje obchodzonych we wtorek drugich urodzin pierwszego w kraju Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Z tej okazji oficjalnie zostanie otwarta nowa siedziba muzeum.

"W dotychczasowej siedzibie, ze względu na ciągły wzrost liczby eksponatów, zaczęło brakować miejsca. Miasto zdecydowało się więc przenieść muzeum w nowe miejsce, do gmachu Teatru Maska" - poinformowała PAP Katarzyna Pawlak z biura prasowego Urzędu Miasta w Rzeszowie.

Wyjaśniła, że w nowym lokalu powierzchnia wystawiennicza jest większa od poprzedniej ponaddwukrotnie. Dzięki temu zmieszczą się na niej wszystkie eksponaty, których obecnie jest prawie 3 tys.

bEiKfoev

Gościem specjalnym urodzinowej imprezy jest Tadeusz Wilkosz - reżyser filmów animowanych, scenarzysta i scenograf, a także twórca ulubionych bohaterów trzech telewizyjnych seriali dla dzieci: "Przygody Misia Colargola", "Trzy Misie" i "Pingwin Pik-Pok"

Dla zwiedzających przygotowano m.in. spektakl teatralny "Przygody pszczółki Mai" w wykonaniu aktorów Lubelskiego Teatru Hansa Christiana Andersena, projekcje filmowych dobranocek, koncerty piosenek znanych z dobranocek w wykonaniu uczniów rzeszowskich szkół muzycznych.

Ponadto najmłodsi będą mogli skosztować urodzinowego tortu, zwiedzić wystawę "Filmowy Czas", wziąć udział w zabawach i konkursach z nagrodami.

Z okazji urodzin wstęp do muzeum jest bezpłatny.

bEiKfoeB

Pierwsze w kraju Muzeum Dobranocek otwarto w Rzeszowie w marcu 2009 roku. Znalazły się w nim oryginalne lalki grające w bajkach oraz przedmioty z wizerunkami bohaterów dobranocek. Kolekcja liczyła wówczas ponad 2 tys. eksponatów i pochodziła z prywatnych zbiorów Wojciecha Jamy, które rok wcześniej przekazał miastu. Jama był także twórcą i pierwszym dyrektorem muzeum.

W muzeum znalazła się kolekcja pamiątek i przedmiotów tematycznie związanych z dobranockami, które prezentowano w telewizji polskiej od lat 60. do 80. XX wieku. Wśród nich oryginalne figurki lalek z filmów, m.in. lalki Misia Uszatka, unikatowe figurki z filmu o misiu Colargolu.

Prezentowane są także folie z kadrami filmów animowanych, m.in. z Reksia, a także zabawki, przytulanki, puzzle, klocki, figurki, bombki na choinkę, książeczki, kalendarze, czasopisma poświęcone ulubionym bohaterom dobranocek takich jak "Jacek i Agatka", "Żwirek i Muchomorek", "Gąska Balbinka", "Bolek i Lolek", "Piaskowy dziadek", "Zaczarowany ołówek", "Krecik", "Kiwaczek" i "Pszczółka Maja". (PAP)

api/ hes/

bEiKfoeW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)