Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rzeszów: Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie

0
Podziel się:

30 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski bierze udział w finale
Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie, który odbywa się w środę w Rzeszowie.

30 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski bierze udział w finale Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie, który odbywa się w środę w Rzeszowie.

Zwycięzca będzie mógł nieodpłatnie studiować w podkarpackiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji i otrzyma stypendium przez cały okres studiów.

Organizatorem olimpiady po raz trzeci jest Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Rzeszowie wspólnie z Podkarpackim Kuratorium Oświaty.

Jak wyjaśnił PAP rzecznik tej uczelni, Przemysław Pawlak, uczestnicy finału olimpiady najpierw rozwiążą test, a później będą odpowiadać ustnie. Test składa się z 50 pytań dotyczących różnych zagadnień z prawa cywilnego, karnego, administracyjnego i z socjologii prawa, a także z zakresu prawa międzynarodowego, prawa UE oraz praw człowieka.

Na rozwiązanie testu uczestnicy mają godzinę. Sekretarz Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie, Magdalena Czech-Osowicz, zaznaczyła, że do drugiej, ustnej części finału przejdzie tylko 10 osób, które zdobędą najwięcej punktów za test.

W części ustnej finaliści będą musieli odpowiedzieć na trzy wylosowane pytania, a odpowiedzi oceniać będzie Komisja Centralna. W jej skład wchodzą specjaliści z zakresu prawa i państwa, m.in. prof. Andrzej Witkowski, prof. Zbigniew Czarnik oraz przedstawiciel Podkarpackiego Kuratorium Oświaty.

Nagrodą główną dla zwycięzcy jest możliwość nieodpłatnego studiowania w Wyższej Szkole Prawa i Administracji, zakwaterowanie w mieszkaniach należących do uczelni oraz stypendium w wysokości 200 zł miesięcznie przez cały okres studiów.

Pawlak dodał, że również zdobywca drugiego miejsca będzie mógł nieodpłatnie studiować w Wyższej Szkole Prawa i Administracji. Otrzyma także nieodpłatne zakwaterowanie. Zajęcie miejsc od 3. do 5. pozwoli na nieodpłatne studia.

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku do pierwszego stopnia olimpiady przystąpiło ponad 3 tys. uczniów z ponad 160 szkół z całej Polski. Prawie 1,6 tys. zakwalifikowało się do II stopnia olimpiady.

Honorowy patronat nad olimpiadą objął minister sprawiedliwości. Merytoryczną opiekę pełni Rada Programowa pod przewodnictwem prof. Zbigniewa Ćwiąkalskiego. W jej skład wchodzą wykładowcy Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.

Wyższa Szkoła Prawa i Administracji (Przemyśl-Rzeszów) jest najstarszą uczelnią niepubliczną na Podkarpaciu. Została utworzona w 1995 r. pod patronatem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jest jedyną uczelnią niepubliczną w Polsce wschodniej, która posiada uprawnienia doktorskie i jedną z nielicznych uczelni niepublicznych w Polsce posiadającą uprawnienia do nadawania tytułu doktora nauk prawnych. Należy do największych uczelni niepublicznych w kraju. Obecnie studiuje w niej 10 tys. studentów na studiach stacjonarnych i zaocznych.(PAP)

api/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)