Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rzeszów: Imprezy poświęcone Grotowskiemu, Kantorowi i Szajnie

0
Podziel się:

Spektakle, konkurs dla młodych teatrów, wystawa scenografii, spotkania z
artystami złożą się na program festiwalu "Źródła Pamięci", poświęconego trzem wybitnym twórcom,
pochodzącym z Rzeszowa i Podkarpacia - Jerzemu Grotowskiemu, Józefowi Szajnie i Tadeuszowi
Kantorowi.

Spektakle, konkurs dla młodych teatrów, wystawa scenografii, spotkania z artystami złożą się na program festiwalu "Źródła Pamięci", poświęconego trzem wybitnym twórcom, pochodzącym z Rzeszowa i Podkarpacia - Jerzemu Grotowskiemu, Józefowi Szajnie i Tadeuszowi Kantorowi.

Będzie to trzecia edycja przedsięwzięcia o nazwie "Źródła pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor".

W ramach festiwalu, który potrwa do niedzieli, swoje przedstawienia zaprezentują teatry rzeszowskie: Teatr Maska pokaże premierowy spektakl "Na pełnym morzu",˙Teatr Przedmieście wystawi "Dybuka". Publiczność będzie mogła obejrzeć także spektakl "Living room" w wykonaniu artystów Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards z Włoch czy przedstawienie "Wszyscy Święci. Zabłudowski cud" Teatru Wierszalin z Supraśla.

W tym roku formuła festiwalu zostanie poszerzona o międzynarodowy konkurs dla teatrów instytucjonalnych i nieinstytucjonalnych, które inspirują się twórczością, dokonaniami artystycznymi Grotowskiego, Kantora i Szajny.

"Chcemy dowiedzieć się, czy twórczość tej wielkiej trójki stanowi inspirację dla młodych teatrów, czy czerpią z ich dokonań i jak wielkie ma to dla nich znaczenie" - powiedziała Aneta Adamska, dyr. artystyczna i pomysłodawczyni imprezy.

W konkursie wystartuje siedem młodych teatrów z Polski, Francji, Ukrainy. Oceniać ich będzie trzyosobowe jury w składzie: Agnieszka Koecher-Hensel, teatrolog z Instytutu Sztuki PAN; wybitna węgierska znawczyni polskiego teatru i dramatu prof. Nina Kiraly z Budapesztu oraz dyr. Teatru Rozrywki w Chorzowie Dariusz Miłkowski.

Podczas "Źródeł pamięci" zostanie zaprezentowana wystawa "W kręgu Szajny i Kantora. Krakowska szkoła scenografii po 1956 roku", którą będzie można oglądać w rzeszowskim Biurze Wystaw Artystycznych. Pokazane zostaną na niej projekty rekwizytów, kostiumów, scenografii Tadeusza Kantora i prof. Józefa Szajny, a także Andrzeja Majewskiego, Krzysztofa Pankiewicza, Kazimierza Wiśniaka, Krystyny Zachwatowicz.

Nie zabraknie też spotkań z gośćmi specjalnymi. W tym roku będzie to wybitna polska aktorka Maja Komorowska i reżyser Thomas Richards z Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards z Pontedery.

Podczas festiwalu odbędzie się również promocja najnowszej książki prof. Zbigniewa Osińskiego "Spotkania z Jerzym Grotowskim". Adamska podkreśliła, że będzie to polska "prapremiera" książki; publikacja bowiem właśnie ukazała się drukiem.

"Dla nas jest to ogromny zaszczyt, że właśnie u nas ta książka zostanie zaprezentowana, przedstawiona po raz pierwszy. Wczoraj wieczorem wyszła z drukarni" - dodała Adamska.

Przewidziane są również prelekcje poświęcone twórcom teatru. (PAP)

api/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)