Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rzeszów: Nowoczesne Centrum Edukacji Międzynarodowej na WSIiZ

0
Podziel się:

Jaskinia 3D, laboratorium symulujące giełdę, roboty humanoidalne to niektóre
z nowoczesnych rozwiązań zastosowanych w Centrum Edukacji Międzynarodowej, które powstało w Wyższej
Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

*Jaskinia 3D, laboratorium symulujące giełdę, roboty humanoidalne to niektóre z nowoczesnych rozwiązań zastosowanych w Centrum Edukacji Międzynarodowej, które powstało w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. *

Oficjalne otwarcie Centrum zaplanowano na maj, ale studenci korzystają z niego już od stycznia.

Jak poinformowała w środę PAP rzeczniczka uczelni Urszula Pasieczna, w Centrum będą się kształcić specjaliści z szeroko rozumianej branży informatycznej. Do dyspozycji studentów wybudowano 17 specjalistycznych laboratoriów, wyposażonych w zaawansowany technologicznie sprzęt o wartości 10 mln zł.

Jak podkreślił dyrektor ds. informatyki na tej uczelni Lucjan Hajder, laboratoria pokażą, jak wykorzystać zaawansowane i bardzo nowoczesne rozwiązania informatyczne w różnych dziedzinach życia.

W Centrum znalazło się laboratorium podstaw automatyki i robotyki, laboratorium finansowe, przetwarzania dźwięku i akustyki, a także laboratorium inteligentnych systemów informacyjnych, w tym diagnostyka obrazowa, grafiki komputerowej i sztuki cyfrowej oraz zdalnej diagnostyki medycznej.

"Są to rozwiązania innowacyjne w skali polskich, a nawet europejskich uczelni" - zaznaczyła rzeczniczka.

Unikalnym w skali kraju rozwiązaniem wprowadzonym w rzeszowskiej uczelni jest wirtualna jaskinia funkcjonująca w ramach Laboratorium Wirtualnej Rzeczywistości. Dzięki okularom 3D użytkownik widzi trójwymiarowy obraz generowany przez komputery, tworzący wirtualną rzeczywistość w jaskini. Na ścianach wyświetlany jest dowolny obraz, np. góry, morze, las albo jakieś pomieszczenie.

"Użytkownik może chodzić po wirtualnym świecie, słuchać dźwięków, a dzięki specjalnym rękawicom, może nawet dotykać wirtualnych przedmiotów" - wyjaśnił Hajder.

Wirtualne światy dla użytkowników jaskini, którą zainteresowała się Akademia Obrony Narodowej do symulacji pola walki, tworzyć będą studenci i naukowcy uczelni.

Kolejne innowacyjne rozwiązanie rzeszowskiej uczelni to jedno z˙pierwszych w Europie Środkowo-Wschodniej laboratorium finansowe, symulujące giełdę i warunki pracy maklera.

W sali znajdują się 24 komputery wyposażone w podwójne monitory, takie, jakich używają maklerzy giełdowi. Sprzęt ten umożliwia łatwe i komfortowe posługiwanie się oprogramowaniem finansowym, szczególnie wykresami cenowymi. W laboratorium znajduje się również ściana graficzna (video wall), składająca się z˙sześciu mniejszych wyświetlaczy. Każdy z nich pokazuje inne informacje finansowe.

Obsługi nowoczesnych robotów: humanoidalnych i przemysłowych, używanych w fabrykach do produkcji oraz ich programowania studenci będą się mogli nauczyć w laboratorium automatyki i robotyki.

Centrum Edukacji Międzynarodowej to projekt unijny zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013. Koszt inwestycji to ponad 27 mln złotych, z czego ponad 22 mln zł to środki unijne, a prawie 4 mln pochodzi z Budżetu Państwa. Zakończenie projektu zaplanowano początkowo na grudzień 2011 r., ale oficjalne otwarcie nastąpi już w maju tego roku.

W Centrum został zainstalowany system nagłośnienia sal i tłumaczeń symultanicznych i wideokonferencji. Oprócz laboratoriów w Centrum znajduje się m.in. sala audytoryjna dla 300 osób, biblioteka multimedialna.

Obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Laboratoria komputerowe wyposażone są w specjalny sprzęt dla osób niedowidzących, w monitory i drukarki Braille'a. Dla osób niedosłyszących w salach wykładowych i ćwiczeniowych zainstalowano specjalne pętle indukcyjne ułatwiające odbiór przekazu audio.

Rzeczniczka podkreśliła, że programy nauczania będą odpowiadać bezpośrednio na zapotrzebowanie rynku pracy, a kształcenie będzie dopasowane do potrzeb branży wysokich technologii w województwie podkarpackim, m.in. klastra Doliny Lotniczej.

W specjalistycznych laboratoriach i pracowniach badania będą prowadzić również firmy współpracujące z uczelnią.(PAP)

Agnieszka Pipała

api/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)