Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rzeszów: Wyruszyła 35. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

0
Podziel się:

"Kościół naszym domem" - pod takim hasłem wyruszyła w sobotę rano 35.
Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Bierze w niej udział około 1,7 tys. pątników, głównie
młodzież. Do celu dojdą 13 sierpnia przed południem, po 10 dniach wędrówki.

"Kościół naszym domem" - pod takim hasłem wyruszyła w sobotę rano 35. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Bierze w niej udział około 1,7 tys. pątników, głównie młodzież. Do celu dojdą 13 sierpnia przed południem, po 10 dniach wędrówki.

Rzeszowska pielgrzymka ma do pokonania ok. 300 kilometrów - po ok. 30 km dziennie. Idą na Jasną Górę w 13 grupach, noszących imiona świętych i błogosławionych. Grupy liczą zazwyczaj od 100 do 150 osób, choć najliczniejsza od wielu lat grupa św. Stanisława, w której idzie najwięcej studentów, liczy ponad 200 osób.

Jak poinformował PAP rzecznik rzeszowskiej pielgrzymki, ks. Władysław Jagustyn odbywające się w czasie drogi konferencje dotyczyć będą głównych prawd wiary i przykazań kościelnych. Pielgrzymka wędruje też w intencji Ojca Świętego, rodzin i poszanowania życia.

"W czasie drogi będziemy także dziękować Bogu za 20 lat diecezji rzeszowskiej" - powiedział Jagustyn, który wędruje z rzeszowską pielgrzymką po raz 35., czyli od początku jej powstania.

Ponadto każdy z pielgrzymów niesie ze sobą też prywatną intencję. Najczęściej jest to podziękowanie za zdaną maturę, prośba o zdrowie dla bliskich, wiarę i pracę.

Na trasie o bezpieczeństwo i zdrowie pątników zadba służba porządkowa oraz pielęgniarki i lekarze. Opiekę duchową zapewni 60 księży i 40 kleryków, w tym biskup pomocniczy ks. Edward Białogłowski, weteran rzeszowskiej pielgrzymki. Swoje odwiedziny zapowiedzieli też biskupi z innych diecezji, m.in. Przemyśla i Częstochowy.

Scenariusz corocznych pielgrzymek jest podobny: trzeciego dnia wędrówki w Małcu koło Szczucina (woj. małopolskie) odbędzie się nabożeństwo za ojczyznę, a w przeddzień wejścia na Jasną Górę podczas nabożeństwa pojednania, tzw. przeprośki, wszyscy pątnicy będą się wzajemnie przepraszać.

Rzeszowska pielgrzymka na trasie korzysta z gościnności mieszkańców mijanych wsi, którzy w porze obiadu częstują pątników zupami, ciastami, a wieczorem zapraszają na noclegi do swoich gospodarstw. Organizatorzy natomiast zapewniają codziennie chleb i herbatę. (PAP)

api/ eaw/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)