Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rzeszów: XV Dzień Judaizmu w Kościele katolickim

0
Podziel się:

Dzień Judaizmu ma wymiar religijny i świecki; te dwa aspekty są tak
złączone, jak religia mojżeszowa z religią chrześcijańską - powiedział podczas inauguracji XV Dnia
Judaizmu w Kościele katolickim ordynariusz diecezji rzeszowskiej bp Kazimierz Górny.

Dzień Judaizmu ma wymiar religijny i świecki; te dwa aspekty są tak złączone, jak religia mojżeszowa z religią chrześcijańską - powiedział podczas inauguracji XV Dnia Judaizmu w Kościele katolickim ordynariusz diecezji rzeszowskiej bp Kazimierz Górny.

Bp Górny zaapelował, aby ta uroczystość była dla wszystkich uczestników wielkim wydarzeniem. "Niech ten Dzień dopomoże nam w jeszcze większym szacunku jednych do drugich, i pomoże nam, żeby ten świat stawał się domem rodzinnym. Jeszcze Polska nie zginęła, dopóki kochamy" - powiedział bp Górny.

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich podkreślił w swoim wystąpieniu, że Dzień Judaizmu to także ważna uroczystość dla Żydów.

"Dzisiaj wypełniamy wolę Jana Pawła II, który powiedział, że kiedy człowiek spotyka Jezusa, styka się także z judaizmem. To taka podstawowa rzecz, którą musi katolik wiedzieć o judaizmie. Ten dzień jest w pewien sposób związany z uroczystością, która odbyła się tutaj kilka minut temu (rozdane zostały medale Sprawiedliwy wśród narodów świata - PAP). Sprawiedliwi nie tylko uratowali życie żydowskie, ale też duszę Europy. Musimy także pamiętać o tym w Dniu Judaizmu" - dodał rabin.

Podczas inauguracji Dnia Judaizmu wykład nt. Historii rzeszowskich Żydów wygłosił historyk Wacław Wierzbieniec. Podkreślił, że pierwsze wzmianki o osadnictwie żydowskim w Rzeszowie datuję się na rok 1550. Naukowiec zaznaczył, że w kolejnych wiekach Żydzi bardzo chętnie przyjeżdżali do Rzeszowa. "W XIX w. miasto było nazywane galicyjską Jerozolimą" - dodał.

Wierzbieniec podkreślił, że przed wybuchem II wojny światowej Żydzi stanowili w Rzeszowie niemal połowę mieszkańców.

W centralnych obchodach XV Dnia Judaizmu w Rzeszowie uczestniczą m.in. ambasador Izraela w Polsce, Zvi Rav-Ner, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, naczelny rabin Krakowa Boaz Pash, a także biskup rzeszowski Kazimierz Górny i bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP.

Mottem tegorocznych obchodów Dnia Judaizmu są słowa z Księgi Rodzaju "Odtąd nie będziesz się zwał Jakub lecz Izrael" (Rdz 32,29).

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1998 r.

Komitet ds. Dialogu z Judaizmem, powołany w 1996 r. prowadzi dialog z przedstawicielami judaizmu, a jego celem jest upowszechnianie postaw dialogu i życzliwości wobec Żydów w środowiskach chrześcijańskich.

Obecnie do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 4 tys. osób, natomiast społeczność Żydów w Polsce szacuje się na ok. 20 tys. (PAP)

huk/ kyc/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)