Notowania

wiadomości
09.03.2012 12:33

Rzymska wystawa "Dali. Artysta, geniusz"

"Dali. Artysta, geniusz" - to tytuł wielkiej wystawy, otwartej w piątek w Rzymie. Na ekspozycji można obejrzeć obrazy, rysunki, zdjęcia, listy oraz wiele przedmiotów zaprojektowanych przez mistrza surrealizmu, który żył w latach 1904-1989.

Podziel się
Dodaj komentarz

*"Dali. Artysta, geniusz" - to tytuł wielkiej wystawy, otwartej w piątek w Rzymie. Na ekspozycji można obejrzeć obrazy, rysunki, zdjęcia, listy oraz wiele przedmiotów zaprojektowanych przez mistrza surrealizmu, który żył w latach 1904-1989. *

Przegląd twórczości Salvadore Dalego w salach wystawowych w gmachu Vittoriano w pobliżu Placu Weneckiego określa się jako jego pierwszy po 60 latach wielki powrót do Włoch, które były mu szczególnie bliskie.

Celem wystawy jest, jak wyjaśniono, ukazanie nie tylko wielkości artysty, ale przede wszystkim jego związków z Włochami i dziełami Dantego, Rafaela oraz Michała Anioła, które były dla niego źródłem inspiracji.

Co więcej, przypominają kuratorzy wystawy, Salvador Dali popisywał się czasem jako Michał Anioł i chciał wyglądać jak Rafael. Do Rzymu przywieziono między innymi młodzieńczy obraz malarza z 1921 roku - "Autoportret z szyją Rafaela".

Jedna z części wystawy poświęcona jest współpracy Dalego z reżyserami Luchino Viscontim i Federico Fellinim.

Ogromne zdjęcia i nagrania przedstawiają wulkaniczną, ekscentryczną osobowość artysty, który mawiał : "Surrealizm to ja".

Na wystawie zaprezentowano także zaprojektowane niego przez niego butelki i flakony perfum oraz kostiumy teatralne, jakie stworzył na wielki bal w Wenecji w 1951 roku.

Wystawa w Vittoriano otwarta będzie do 1 lipca. (PAP)

sw/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz