Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"S" służby zdrowia: w zapowiedziach premiera zbyt mało konkretów

0
Podziel się:

Zbyt mało konkretów, wiele zapowiedzi
wzajemnie się wykluczających - tak sejmowe expose premiera Donalda
Tuska oceniła szefowa Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ
"Solidarność" Maria Ochman.

*Zbyt mało konkretów, wiele zapowiedzi wzajemnie się wykluczających - tak sejmowe expose premiera Donalda Tuska oceniła szefowa Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" Maria Ochman. *

Donald Tusk powiedział, że jego rząd planuje decentralizację systemu zarządzania szpitalami i przekształcenie placówek należących obecnie do samorządów w spółki prawa handlowego. Premier zapowiedział również podział Narodowego Funduszu Zdrowia na konkurujące ze sobą instytucje; pacjent sam będzie decydował, gdzie chce się ubezpieczyć. Szef rządu podkreślił także konieczność podniesienia płac lekarzy i pielęgniarek.

Ochman uznała, że działania, które w ochronie zdrowia zamierza podjąć rząd Tuska, wzajemnie się wykluczają. "Z jednej strony premier przyznaje, że zapewnienie dostępu do opieki zdrowotnej jest obowiązkiem władzy i deklaruje, że rząd będzie gwarantem podwyżek dla pracowników ochrony zdrowia, z drugiej, nie wskazuje, skąd zamierza wziąć na to pieniądze, zwłaszcza zapowiadając jednocześnie powszechną prywatyzację, decentralizację płatnika i wprowadzenie prywatnych ubezpieczycieli" - powiedziała Ochman.

"Zdumiewa mnie chęć pozbawienia się odpowiedzialności przy jednoczesnych gwarancjach ze strony rządu" - dodała.

Ochman zaznaczyła, że "Solidarność" nie jest przeciwna prywatnej służbie zdrowia, ale powinna być ona uzupełnieniem dla sektora publicznego, który musi być jasno określony. Związek dopuszcza też wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń. Podkreśliła, że związek jest otwarty na dialog i chciałby skonkretyzować pewne kwestie, które padły w expose premiera, zwłaszcza, że niektóre jego zapowiedzi mogą, jej zdaniem, niepokoić obywateli, zwłaszcza tych mniej zasobnych.

W wystąpieniu skierowanym do nowego rządu "Solidarność" domagała się przede wszystkim zwiększenia nakładów na służbę zdrowia oraz podwyżek dla pracowników. Związek postulował również m.in. decentralizację płatnika oraz stworzenia nadzoru nad przepływem środków w systemie, a także rzetelnej wyceny świadczeń z uwzględnieniem kosztów pracy i stworzenia koszyka świadczeń gwarantowanych.(PAP)

akw/ wkr/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)