Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"S": w piątek w Warszawie - manifestacja związkowców

0
Podziel się:

Kilkadziesiąt tysięcy związkowców ma
przyjechać w piątek do stolicy, by domagać się od rządzących
godnych płac i godnych emerytur - zapowiada NSZZ "Solidarność".

*Kilkadziesiąt tysięcy związkowców ma przyjechać w piątek do stolicy, by domagać się od rządzących godnych płac i godnych emerytur - zapowiada NSZZ "Solidarność". *

Związkowcy w przeddzień kolejnej rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych będą manifestować w obronie godności pracowników. "Godna praca i godna emerytura to godne życie" - pod takim hasłem będzie odbywał się piątkowy protest.

Jak poinformował w poniedziałek PAP sekretarz zarządu NSZZ "Solidarność" Regionu Mazowsze Grzegorz Iwanicki, manifestacja rozpocznie się na pl. Piłsudskiego o godz 12.00. Związkowcy przejdą ul. Królewską do Krakowskiego Przedmieścia, a następnie Nowym Światem i al. Ujazdowskimi przed kancelarię premiera. Manifestacja zakończy się w okolicach Belwederu.

"Do Warszawy przyjedzie kilkadziesiąt tysięcy związkowców. Z samego Mazowsza będzie ich od 5 do 10 tys" - powiedział Iwanicki.

"S" podkreśla, że Polska ratyfikowała Europejską Kartę Społeczną z pominięciem zapisu dotyczącego prawa do godziwego wynagrodzenia.

"Godna praca - pozwalająca na godne życie i oszczędności - nie może być dostępna tylko dla nielicznych. "Solidarność" będzie 29 sierpnia postulować m.in. poszanowanie praw pracowniczych i związkowych oraz godne płace warunkujące godne emerytury. Związkowcy upomną się o poprawę dialogu społecznego, rezygnację z podwyższenia wieku emerytalnego oraz o właściwą ochronę socjalną" - napisano w apelu o udział w manifestacji, przesłanym w poniedziałek PAP.

"S" chce zwrócić uwagę na problem złych warunków pracy, rosnącego rozwarstwienia płac oraz braku rozwiązań systemowych w zakresie ubezpieczeń społecznych.

Jak podkreślają związkowcy, płace pracowników nie rosną w stopniu proporcjonalnym do zysków przedsiębiorstw. Według ich danych, wynik netto firm niefinansowych w sektorze prywatnym wzrósł w 2007 roku o 26 proc. i osiągnął wartość ponad 75 mld zł. Jednostkowy koszt pracy zmalał od 2000 r. o 15 proc. Eurostat przewiduje obniżenie tego wskaźnika w Polsce o dalsze 1,7 proc. w 2008 i o 1,6 proc. w 2009 roku.

"Pracodawcy łamią prawa pracowników, nie pamiętając, że to właśnie oni są najcenniejszym kapitałem firmy. Dialog społeczny w przedsiębiorstwie powoli zaczyna być mitem" - oświadcza związek.

Ponadto "S" przypomina, że liczba wykroczeń pracodawców stwierdzonych przez inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy wzrosła w 2007 r. o 5 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Wydane w 2007 r. przez inspektorów PIP decyzje nakazywały wypłatę wynagrodzeń lub innych świadczeń ze stosunku pracy na łączną kwotę 83 mln zł, dla 95,2 tys. pracowników. (PAP)

pro/ itm/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)