Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Są chętni do Sił Rezerwowych. Pomogą armii zawodowej

0
Podziel się

9,3 tys. ochotników złożyło wnioski. Docelowo ma ich być 20 tysięcy.

Są chętni do Sił Rezerwowych. Pomogą armii zawodowej
(kprm.gov.pl)
bEhRZoPV

Około 9,3 tys. ochotników zdecydowało się złożyć wnioski o wstąpienie do Narodowych Sił Rezerwowych - poinformowało we wtorek Ministerstwo Obrony Narodowej. Według planów do końca roku do NSR ma być przyjętych 10 tys. osób.

na zdjęciu Bogdan Klich, szef MON* *

Nabór do NSR rozpoczął się w lipcu. W 2011 roku NSR mają liczyć docelowo do 20 tys. osób. Zgłoszenia mogą składać zarówno już przeszkoleni żołnierze przeniesieni do rezerwy, jak i ci, którzy nigdy wcześniej w wojsku nie byli.

bEhRZoPX

Resort obrony podał, że do końca ubiegłego tygodnia wnioski o zawarcie kontraktów złożyło prawie 5,4 tys. żołnierzy rezerwy i dotychczas podpisano już prawie dwa tysiące umów. _ - Jednocześnie blisko 3,9 tys. ochotników, dotąd niesłużących w wojsku, właśnie przechodzi przeszkolenie w ramach służby przygotowawczej _ - zaznaczył MON.

W połowie listopada szef MON Bogdan Klich ocenił, że nabór do NSR przebiega dobrze. Minister zaznaczył, że bardzo wiele zależy od aktywności Wojskowych Komend Uzupełnień (WKU). _ - WKU zostały zmobilizowane i w tym alercie działają od początku lipca. Mają być headhunterami i w sposób aktywny pozyskiwać kandydatów do NSR _ - mówił.

Narodowe Siły Rezerwowe tworzą osoby, które ochotniczo zawierają kontrakt na pełnienie służby wojskowej w rezerwie i pozostają w dyspozycji do wykonywania zadań w kraju i poza granicami państwa. Siły mają być uzupełnieniem 100-tysięcznej armii zawodowej. Ich członkowie po przejściu przeszkolenia podstawowego raz w roku będą wzywani na 30-dniowe szkolenie. W tym czasie będą otrzymywali wynagrodzenie od armii, a ich pracodawcy rekompensatę za nieobecność pracownika. Ochotnicy będą przydzielani do istniejących jednostek wojskowych, nie będą tworzyli odrębnych formacji.

W październiku uruchomiono tzw. służbę przygotowawczą - szkolenia dla osób niepełniących nigdy służby wojskowej, a zainteresowanych Narodowymi Siłami Rezerwowymi. Obecnie trwają takie szkolenia w ramach I i II turnusu. Sztab Generalny WP planuje na początku grudnia uruchomić trzeci turnus szkoleniowy.

bEhRZoQd

Poza szkoleniem żołnierze NSR mogą zostać wezwani do stawienia się w jednostce na wypadek klęski żywiołowej, wojny, a nawet misji zagranicznej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t87237.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/klich;bez;misji;nie;byloby;profesjonalizacji;armii,241,0,676849.html) Klich: Bez misji nie byłoby profesjonalizacji armii Przyszłoroczny budżet na obronność będzie większy o ponad 1,8 mld zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t25724.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/klich;kryzys;pomaga;w;profesjonalizacji;armii,51,0,422963.html) Klich: Kryzys pomaga w profesjonalizacji armii Szef MON uważa, że stabilność pracy w wojsku stała się atutem armii.
bEhRZoQy
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)