Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Są nowe dowody na tajy loty CIA z terrorystami

0
Podziel się

Sądowy spór o płatności między dwiema prywatnymi firmami lotniczymi świadczącymi usługi dla rządu USA dostarczył dowodów na istnienie operacji transportowania terrorystów.

Są nowe dowody na tajy loty CIA z terrorystami
(Andrea Booher/CC/FEMA News Photo)
bEhIUNkR

Sądowy spór o płatności między dwiema prywatnymi firmami lotniczymi świadczącymi usługi dla rządu USA dostarczył dowodów na istnienie operacji transportowania terrorystów samolotami do znajdujących się w różnych krajach tajnych więzień CIA.

Materiały na ten temat ujawniono przy okazji pozwu firmy Richmor Aviation przeciwko firmie Sportsflight. Firmy te współpracowały, realizując zamówienie rządu na transport terrorystów. W materiałach tych nie ma dowodów na loty do Polski, gdzie - według innych źródeł - także znajdowało się tajne więzienie CIA.

Operacja obejmowała najgroźniejszych przywódców Al-Kaidy, organizatorów ataku na USA 11 września 2001 r [na zdjęciu]. i innych zamachów terrorystycznych. W tajnych więzieniach przesłuchiwano ich przy użyciu metod uznawanych za tortury przez organizacje obrońców praw człowieka.

bEhIUNkT

Loty samolotami dostarczonymi przez Richmor Aviation, odbywające się w sierpniu 2003 r., stanowiły tylko część operacji. Z CIA współpracowały także inne prywatne przedsiębiorstwa lotnicze. Całość koordynowała firma DynCorp International.

O pozwie Richmor Aviation przeciwko Sportsflight, rozpatrywanym w sądzie w hrabstwie Columbia w stanie Nowy Jork, dowiedziała się brytyjska organizacja charytatywna Reprieve, która od dawna badała sprawę tajnych lotów i więzień CIA za granicą.

Zdaniem organizacji obrońców praw człowieka, CIA wywoziła więźniów do innych krajów, aby uniknąć procesów o tortury w USA. Materiały zebrane przez Reprieve mówią o lotach do takich krajów jak Afganistan, Sri Lanka, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Irlandia, Rumunia, Azerbejdżan, Egipt, Syria, Jordania, Maroko, Pakistan, Libia i Erytrea.

CIA z pomocą sił specjalnych schwytała co najmniej 100 terrorystów. Większość z nich przebywa obecnie w więzieniu w bazie amerykańskiej Guantanamo na Kubie.

bEhIUNkZ

Do ich przewożenia CIA użyła co najmniej 26 samolotów wynajętych od firm prywatnych. W śledztwie prowadzonym przez Radę Europy zebrano dowody na 1245 lotów; jednym z krajów docelowych miała być Polska.

Czytaj więcej o tajnych więzieniach CIA w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t140524.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wiezienia;cia;to;sprawa;dla;prokuratury,27,0,841755.html) "Więzienia CIA to sprawa dla prokuratury" Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego generał Stanisław Koziej uważa, że publiczne dywagacje na temat więzień CIA są zbyteczne i niepotrzebne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t85721.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nie;ma;dowodow;na;istnienie;wiezien;cia,25,0,841241.html) Nie ma dowodów na istnienie więzień CIA? Minister sprawiedliwości nie chce komentować sprawy, a zdaniem Ryszarda Kalisza do tej pory nikt tego nie dowiódł.
bEhIUNlu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)