Notowania

saakaszwili
06.06.2011 13:38

Saakaszwili: Opozycję wspiera Rosja

Gruziński prezydent twierdzi, że ma dowody na to, że niedawne, brutalnie stłumione przez władze, demonstracje w Tbilisi były finansowane przez Rosjan.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

[aktualizacja 15:37]

Micheil Saakaszwili oświadczył, że dysponuje dowodami na finansowanie przez Rosję demonstracji opozycji w Gruzji pod koniec maja. Saakaszwili udzielił wywiadu rosyjskiemu opozycyjnemu tygodnikowi _ Nowoje Wriemia/ New Times . _

_ - Nie ma żadnych wątpliwości, że było to finansowane stamtąd. Mamy wiele dowodów i sądzę, że będziemy mogli podać do wiadomości publicznej, iż akcje te były niestety finansowane przez Rosję _ - twierdzi prezydent Gruzji.

Demonstracje, organizowane przez wiele dni w centrum Tbilisi, zostały brutalnie rozpędzone przez policję w nocy z 25 na 26 maja. Dwie osoby, w tym policjant, zginęły pod kołami samochodów, którymi demonstranci uciekali przed atakiem policji. Władze utrzymują, że był to konwój przywódczyni opozycji Nino Burdżanadze.

Opozycja oskarża prozachodniego prezydenta o autorytaryzm i obarcza odpowiedzialnością za klęskę w wojnie z Rosją w sierpniu 2008 roku.

Saakaszwili bronił w wywiadzie interwencji gruzińskiej policji, oceniając, że była ona _ całkowicie na miejscu _. _ - Nie sądzę, by reakcja była ostra. Mieliśmy do czynienia z ludźmi, którzy dążyli do wywołania przemocy _ - oświadczył.

W ostatnich latach Saakaszwili oskarżał rosyjskie służby o organizowanie ataków na gruzińskim terytorium.

Gruziński prezydent w wywiadzie dla rosyjskiego tygodnika wyraził ponadto opinię, że premier Rosji Władimir Putin dąży do odzyskania kontroli nad Gruzją. _ - Putin chce przywrócić Związek Radziecki i nie kryje się z tym _ - zaznaczył Saakaszwili.

_ - Nie było żadnego spisku z Rosją, czy rosyjskim specnazem, bo wtedy sytuacja byłaby zupełnie inna. Gdybyśmy przygotowywali przewrót, gdybyśmy się zmówili z Rosją i mielibyśmy cztery tysiące uzbrojonych ludzi, to zapewniam, że (Micheil) Saakaszwili nie byłby dziś u władzy _ -odpowiedziała na oskarżenia prezydenta, liderka gruzińskiej opozycji Nino Burdżanadze.

Podkreśliła, że opozycja walczy z władzami, gdyż chce zmian, jednak - jak zaznaczyła - _ walka z dyktatorem jest trudna _.

Opozycyjna polityk przyznała jednocześnie, iż utrzymuje kontakty z Rosją, by uniknąć konfliktów z tym państwem.

_ - Chciałam znać opinię przywódców Rosji, czy istnieje jakakolwiek realna perspektywa poprawy stosunków rosyjsko-gruzińskich _ - powiedziała, tłumacząc swe wizyty w Moskwie.

Burdżanadze zapowiedziała, że z oskarżeniami, iż opozycja zamierzała doprowadzić do przewrotu w Gruzji, będzie walczyć w sądach.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t82520.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/manifestacje;w;gruzji;nie;chca;prezydenta,118,0,833910.html) Manifestacje w Gruzji. Nie chcą prezydenta Około sześciu tysięcy zwolenników opozycji domagało się na ulicach Tbilisi ustąpienia Micheila Saakaszwilego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/20/t83732.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/putin;niepokoja;nas;plany;nato,30,0,818974.html) Putin: Niepokoją nas plany NATO Premier Rosji skrytykował plany rozszerzenia sojuszu o Gruzję i Ukrainę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/t75822.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/putin;krytykuje;gruzje;za;szukanie;wsparcia;usa,229,0,640485.html) Putin krytykuje Gruzję za szukanie wsparcia USA Gruzini nie powinni odwoływać się do trzeciej strony w sporze o Osetię - uważa premier.
Tagi: saakaszwili, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz