Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sąd apelacyjny zajmuje się zażaleniami na postanowienie ws. Mariusza T.

0
Podziel się:

Sąd Apelacyjny w Rzeszowie w poniedziałek na posiedzeniu niejawnym
rozpatruje zażalenie dyrektora więzienia na postanowienie o nieizolowaniu Mariusza T. oraz
zażalenie jego pełnomocnika na objęcie T. dozorem policji. Decyzja sądu ma być znana o godz. 14.

Sąd Apelacyjny w Rzeszowie w poniedziałek na posiedzeniu niejawnym rozpatruje zażalenie dyrektora więzienia na postanowienie o nieizolowaniu Mariusza T. oraz zażalenie jego pełnomocnika na objęcie T. dozorem policji. Decyzja sądu ma być znana o godz. 14.

Sąd okręgowy orzekł 6 lutego, że tymczasowa izolacja Mariusza T. nie jest konieczna, a po opuszczeniu więzienia ma być on objęty działaniami operacyjno-rozpoznawczymi i nie może opuszczać kraju. W miniony wtorek, 11 lutego, T. zakończył odbywanie kary 25 lat więzienia i wyszedł na wolność.

Dyrektor rzeszowskiego więzienia chciał, by Mariusz T. - do czasu rozstrzygnięcia sprawy o uznanie go za osobę "zaburzoną" i niebezpieczną - był tymczasowo izolowany i złożył do sądu okręgowego odpowiedni wniosek. Gdy 6 lutego sąd nie zgodził się na to, dyrektor złożył zażalenie na tę decyzję.

Sąd zdecydował natomiast o objęciu Mariusza T. nadzorem policji i zakazał opuszczania kraju. Na tę decyzję zażalenie złożył pełnomocnik Mariusza T. - mec. Marcin Lewandowski.

Jak poinformował w poniedziałek rzecznik SA Roman Skrzypek pełnomocnik złożył zażalenie w piątek popołudniu, tuż przed zamknięciem biura podawczego w Sądzie Okręgowym (zażalenia składa się w sądzie I instancji, który dopiero przekazuje sprawę do sądu II instancji). Dokumenty do sądu apelacyjnego trafiły dopiero w poniedziałek rano.

Skrzypek dodał, że Lewandowski złożył także, oprócz zażalenia, odpowiedź na zażalenie dyrektora zakładu karnego. Na co z kolei odpowiedź może też złożyć dyrektor więzienia. Skrzypek dodał, że sąd apelacyjny zdecydował jednak, aby nie czekać na ewentualną odpowiedź dyrektora zakładu karnego. "Brak tej odpowiedzi nie będzie tamować rozpatrywania zażalenia" - powiedział. Wyjaśnił, że stanowisko dyrektora więzienia jest już zawarte w zażaleniu.

O decyzji sądu apelacyjnego rzecznik ma poinformować na konferencji prasowej o godz. 14.

Decyzja sądu okręgowego z 6 lutego miała być zabezpieczeniem do czasu prawomocnej decyzji w sprawie ewentualnego uznania T. za osobę z zaburzeniami, niebezpieczną i izolowania go po odbyciu kary w ośrodku w Gostyninie. Rozpoczęte w tej sprawie 10 lutego postępowanie zostało odroczone do 3 marca. Wtedy mają być przesłuchani świadkowie.

T. to pedofil skazany w 1989 r. za zabójstwo czterech chłopców na karę śmierci, zamienioną potem na mocy amnestii na 25 lat więzienia.

Ustawa o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób weszła w życie 22 stycznia. Umożliwia na mocy decyzji sądu cywilnego zastosowanie wobec takiej osoby, już po odbyciu przez nią kary więzienia, nadzoru prewencyjnego lub leczenia w ośrodku zamkniętym. (PAP)

api/ pz/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)