Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sąd
02.09.2006 15:28

Sąd aresztował b. pielęgniarkę oddziałową stacji dializ

(dochodzi in. o aresztowaniu b. pielęgniarki stacji dializ w Ostrowie Wielkopolskim)

Podziel się
Dodaj komentarz

(dochodzi in. o aresztowaniu b. pielęgniarki stacji dializ w Ostrowie Wielkopolskim)

2.9.Kalisz (PAP) - Sąd w Ostrowie Wielkopolskim aresztował w sobotę na wniosek Prokuratury Okręgowej w Kaliszu b. pielęgniarkę oddziałową stacji dializ Renatę R. W piątek prokuratura zarzuciła jej nieprzestrzeganie rygoru sanitarnego wymaganego w procesie dializy. Z tego powodu w stacji w Ostrowie doszło do zakażenia 48 pacjentów żółtaczką typu C.

"Zachowanie podejrzanej zakwalifikowano jako sprowadzenie, poprzez spowodowanie zagrożenie epidemiologicznego, niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób - poinformował PAP rzecznik prokuratury, Janusz Walczak. Grozi za to do ośmiu lat więzienia.

Prokuratura prowadzi od kilku tygodni śledztwo w tej sprawie. Nadzoruje je Prokuratura Krajowa.

Do zakażeń w ostrowskiej stacji doszło w wyniku bałaganu organizacyjnego, nieprzestrzegania zasad sanitarno- epidemiologicznych i higienicznych oraz niechlujstwa personelu - uważa główny inspektor sanitarny kraju, wiceminister zdrowia Andrzej Wojtyła. Jego opinia jest zgodna z ustaleniami dochodzenia epidemiologicznego, przeprowadzonego przez ostrowski Sanepid.

Wykazało ono, że głównym źródłem zakażenia był jonometr (urządzenie do badania poziomu elektrolitów), w którym nie wymieniano tzw. rurek kapilarnych, lecz płukano je w wodzie. W ten sposób pacjentom wstrzykiwano krew, która już wcześniej była zakażona. Według dyrektora miejscowego Sanepidu, Andrzeja Bilińskiego, od dnia otwarcia stacji wykonano 3375 dializ i zużyto zaledwie 600 jednorazowych szklanych rurek. Jedna taka rurka kosztuje mniej niż grosz.

Stację w Ostrowie oddano do użytku w grudniu 2005 r. Należy ona do najnowocześniejszych tego typu placówek w kraju. Jej właścicielem jest spółka Międzynarodowe Centra Dializ. W okresie od grudnia do lipca, w stacji poddano zabiegom 143 osoby.(PAP)

zak/

Tagi: sąd, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz