Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sąd: dziennikarze winni upublicznienia informacji z niejawnego procesu

0
Podziel się:

Dwaj dziennikarze z Wrześni (Wielkopolskie) są winni podania informacji z
niejawnego procesu - uznał w środę Sąd Rejonowy w Poznaniu i warunkowo umorzył postępowanie na rok.
To drugi wyrok, który zapadł w tej sprawie. Dziennikarze zapowiadają apelację.

Dwaj dziennikarze z Wrześni (Wielkopolskie) są winni podania informacji z niejawnego procesu - uznał w środę Sąd Rejonowy w Poznaniu i warunkowo umorzył postępowanie na rok. To drugi wyrok, który zapadł w tej sprawie. Dziennikarze zapowiadają apelację.

W lipcu 2010 r. w tygodniku "Wiadomości Wrzesińskie" ukazał się artykuł "Gdy szef kocha inaczej" opisujący sprawę właściciela firmy skazanego za molestowanie seksualne pracowników. W związku z tym, że proces był tajny, autor artykułu i redaktor naczelny zostali oskarżeni o rozpowszechnienie informacji z niejawnej rozprawy sądowej.

Oskarżeni nie przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu. Wyjaśnili, że akta sprawy otrzymali z sądu we Wrześni.

W środę sąd - uznając, że wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne - warunkowo umorzył postępowanie na rok tytułem próby - poinformował PAP Mateusz Bartoszek z Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto. Dziennikarze zostali też zobowiązani do zapłaty świadczenia pieniężnego.

Redaktor naczelny "Wiadomości Wrzesińskich" Waldemar Śliwczyński powiedział PAP, że po zapoznaniu się z uzasadnieniem wyroku wniesie apelację.

"Będziemy apelować nie tylko dlatego, że stwierdzenie naszej winy otwiera drogę do roszczeń cywilnych, ale przede wszystkim dlatego, że nie czujemy się winni" - powiedział.

Pierwszy wyrok w tej sprawie zapadł w kwietniu 2012 roku. Sąd uznał, że dziennikarze są winni podania informacji z niejawnego procesu. Zastosował jednak instytucję nadzwyczajnego złagodzenia kary i odstąpił od jej wymierzenia. Wyrok ten uchylił w lipcu 2012 roku Sąd Okręgowy w Poznaniu. (PAP)

rpo/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)