Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sąd Handlowy w Wiedniu: 2 miesiące na decyzję ws. DPTG: TPSA

0
Podziel się

Sąd Handlowy w Wiedniu na czwartkowej rozprawie w sprawie wniosku TP SA
przeciw decyzji Sądu Arbitrażu, poinformował, że będzie dążył do podjęcia ostatecznej decyzji w tej
kwestii w ciągu dwóch miesięcy od dziś - podał na stronie internetowej GN Store Nord, który jest
głównym akcjonariuszem Danish Polish Telecommunications Group (DPTG).

bEiKvSPV

Sąd Handlowy w Wiedniu na czwartkowej rozprawie w sprawie wniosku TP SA przeciw decyzji Sądu Arbitrażu, poinformował, że będzie dążył do podjęcia ostatecznej decyzji w tej kwestii w ciągu dwóch miesięcy od dziś - podał na stronie internetowej GN Store Nord, który jest głównym akcjonariuszem Danish Polish Telecommunications Group (DPTG).

TP SA w grudniu 2010 roku złożyła w sądzie w Wiedniu wniosek o anulowanie wyroku Sądu Arbitrażowego z sierpnia 2010 roku dotyczącego przyznania spółce DPTG około 2,9 mld duńskich koron (1,57 mld zł) odszkodowania od TP SA za pierwszą fazę sporu, czyli za okres od 1994 do 2004 roku.

TP kwestionuje merytoryczność wyliczenia należności przyznanej DPTG i złożyła 2 grudnia 2010 roku pozew w sądzie powszechnym w Austrii wskazując m.in. na zawyżoną stopę zwrotu z inwestycji (400 mln euro w zamian za zainwestowane 17 mln euro), co jest naruszeniem porządku publicznego w Austrii.

bEiKvSPX

TP SA i DPTG spierają się od 2001 roku o interpretację umowy z 1991 roku, na mocy której DPTG wykonało i zainstalowało dla poprzednika TP Przedsiębiorstwa Poczta Polska Telegraf i Telefon połączenie światłowodowe. Według kontraktu, część zapłaty miała formę blisko 15 proc. dochodu ze światłowodu przez 15 lat od instalacji. Strony nie zgadzają się, co do kalkulacji tego przychodu.

W połowie 2008 roku Sąd Arbitrażowy postanowił rozdzielić roszczenie na dwa okresy i wydać w pierwszej kolejności rozstrzygnięcie, co do określenia praw DPTG dla okresu od lutego 1994 roku do czerwca 2004 roku.

W obliczu trwania sprawy w Austrii, sądy w Warszawie i w Amsterdamie zawiesiły postępowania do czasu ostatecznego i prawomocnego wyroku w Austrii (gdzie postępowanie tak jak w Polsce jest trzyinstancyjne).

W styczniu 2011 roku DPTG złożyło do Trybunału Arbitrażowego pozew przeciwko TP SA w sprawie drugiej fazy sporu w wysokości na 2,4 mld koron duńskich (ok. 1,24 mld zł).(PAP)

bEiKvSQd

bas/ ana/ drag/

bEiKvSQy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)