Notowania

wiadomości
19.09.2011 14:04

Sąd nie rozpatrzył pozwu Burego przeciwko Suskiemu

Sąd Okręgowy w Rzeszowie nie rozpatrzył w poniedziałek złożonego w trybie wyborczym pozwu wiceministra Jana Burego (PSL) przeciwko posłowi PiS Markowi Suskiemu. Zdaniem sędzi Anny Borowiec "jest za mało przesłanek, aby rozpatrywać tę sprawę w trybie wyborczym".

Podziel się
Dodaj komentarz

Sąd Okręgowy w Rzeszowie nie rozpatrzył w poniedziałek złożonego w trybie wyborczym pozwu wiceministra Jana Burego (PSL) przeciwko posłowi PiS Markowi Suskiemu. Zdaniem sędzi Anny Borowiec "jest za mało przesłanek, aby rozpatrywać tę sprawę w trybie wyborczym".

Po wyjściu z sali rozpraw Bury powiedział, że pozwie Suskiego w trybie cywilnym.

Bury pozwał w trybie wyborczym Suskiego za jego wypowiedź z 19 sierpnia, z sejmowej debaty nad informacją na temat reakcji rządu na sytuację na rynkach finansowych, o którą wnioskował klub PiS.

"Wysoka izbo, panie ministrze, ja w trybie sprostowania, pan minister (finansów Jacek Rostowski - PAP) nie zrozumiał najwyraźniej mojej wypowiedzi, mówiąc o tym, że ja nie powinienem się wypowiadać razem z panem posłem Karskim na temat picia wódki. Co prawda nie wiem, o co panu chodziło, ale ja mówię o piciu wódki waszego ministra. Za publiczne pieniądze. 15 tys. 700 zł rachunek za kolację w ekskluzywnym hotelu. Pan minister Bury po prostu chlał w hotelu za publiczne pieniądze. A pan minister (finansów - PAP) prosił o to, byśmy dali pomysły na konkretne oszczędności. To ja daję - pilnujcie swoich, żeby po prostu nie korzystali w taki sposób z pieniędzy publicznych" - powiedział Suski.

Jak dodał, pamięta, "jak pani minister Pitera za 6 zł za dorsza zrobiła aferę". "Gdzie jest teraz pani minister Pitera? Gdzie są służby? To są ogromne pieniądze. Jeden człowiek w dwa lata dostaje 15 tys. renty, emerytury. A ile dostają wasi ministrowie? Pan minister nie odpowiedział na pytanie, nie zrozumiał. Jeszcze jakieś wycieczki, że ja się nie powinienem wypowiadać na temat picia wódki! O co chodziło panie ministrze? Bo ja rzadko piję, a jeśli piję, to za swoje, a wy za publiczne!" - mówił poseł PiS podczas debaty.

Na poniedziałkowej rozprawie stawił się zarówno Bury, jak i Suski. Pełnomocnik posła PiS wniósł o oddalenie wniosku wiceministra. Argumentował, że w tej sprawie nie może być zastosowany tryb wyborczy, bowiem wypowiedź Suskiego padła w czasie debaty sejmowej, a nie w trakcie agitacji wyborczej. "Poza tym, kiedy padły te słowa, ani uczestnik, ani wnioskodawca nie byli zarejestrowanymi kandydatami do Sejmu" - mówił mec. Marcin Kaczmarkiewicz.

Z kolei pełnomocnik Burego starał się przekonać sąd, że wypowiedź Suskiego utrudniła zbieranie podpisów pod listą z kandydatami do Sejmu. "Zbieranie podpisów jest elementem agitacji wyborczej" - mówił mec. Grzegorz Radwański.

Po przesłuchaniu Burego i Suskiego, sędzia Anna Borowiecka oddaliła pozew Burego i zasądziła od niego 120 zł zwrotu kosztów procesowych.

W uzasadnieniu stwierdziła, że wypowiedź Suskiego, która padła podczas debaty sejmowej "nie stanowiła formy agitacji wyborczej, była jedynie głosem w dyskusji na temat oszczędności w czasach kryzysu". "Wypowiedź ta nie stanowiła również materiału wyborczego z racji niepochodzenia jej od komitetu wyborczego" - powiedziała sędzia.

Borowiec zaznaczyła, że jeśli Bury czuje się pokrzywdzony przez Suskiego, może pozwać go o ochronę dóbr osobistych w trybie cywilnym.

Po wyjściu z sali rozpraw Bury powiedział, że pozwie Suskiego właśnie w trybie cywilnym. "Nie czuję się przegrany, sąd uznał tylko, że tryb jest niewłaściwy. Wypowiedź padła podczas debaty sejmowej, ale podczas debaty sejmowej posłów też się nie obraża" - dodał.

Bury podkreślił, że nie jest politykiem jednego sezonu. "Od 20 lat działam publicznie i będę bronił swojego dobrego imienia w sądzie cywilnym" - powiedział dziennikarzom.

Z kolei Suski na konferencji prasowej w siedzibie rzeszowskiego PiS, nie krył radości z werdyktu sądu. "Odnieśliśmy dzisiaj sukces. Można powiedzieć, że sukces odniosło polskie sądownictwo. Orzeczenie jest w pełni satysfakcjonujące" - powiedział poseł PiS.

Dodał, że wyrok oznacza, że nie można "blokować ust" posłom opozycji, jeśli wyrażają swoje negatywne opinie w stosunku do osób rządzących. "To jest naprawdę budujące postanowienie tego sądu" - uważa.

Suski powiedział, że takie zachowania, jak organizowanie posiedzeń zarządu spółki skarbu państwa za ponad 15 tys. zł, jest trwonieniem pieniędzy, szczególnie podczas kryzysu. "Przy tej biedzie i przy tych oszczędnościach, jakie rzekomo serwuje nam rząd, te oszczędności są dla zwykłych obywateli, a ministrowie wykorzystują środki spółek skarbu państwa, a te powinny służyć społeczeństwu, a nie takiemu wykwintnemu sposobowi bycia" - powiedział Suski.

Zdaniem posła PiS po ujawnieniu tych faktów, premier powinien zdymisjonować wiceministra Burego. "Wzywam pana premiera, aby podjął taką decyzję. Pan premier mówił o odwadze, o tym, że obywatele muszą oszczędzać, że Polska musi oszczędzać, niech też pokaże, że jego rząd oszczędza" - powiedział Suski. (PAP)

huk/ mok/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz