Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sąd skazał byłego Szefa Logistyki Marynarki Wojennej

0
Podziel się:

Wojskowy Sąd Okręgowy w Poznaniu skazał na grzywnę b. szefa Logistyki
Marynarki Wojennej kontradmirała Zbigniewa P. Kara ma związek z nieprawidłowościami przy zawieraniu
i realizacji umowy dot. remontu i doposażenia trzech okrętów klasy " Orkan" Marynarki Wojennej RP.

Wojskowy Sąd Okręgowy w Poznaniu skazał na grzywnę b. szefa Logistyki Marynarki Wojennej kontradmirała Zbigniewa P. Kara ma związek z nieprawidłowościami przy zawieraniu i realizacji umowy dot. remontu i doposażenia trzech okrętów klasy " Orkan" Marynarki Wojennej RP.

Straty, na jakie została narażona Marynarka Wojenna w wyniku nieprawidłowości przy realizacji projektu "Żeglarek", oszacowano na 17,7 mln zł. Wyrok jest prawomocny.

Akt oskarżenia przeciwko kontradmirałowi Zbigniewowi P. prokuratura skierowała w sierpniu 2011 roku. Oskarżony złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze finansowej.

Jak poinformował w piątek PAP zastępca wojskowego prokuratora okręgowego, naczelnik Wydziału ds. Przestępczości Zorganizowanej w Poznaniu płk Mikołaj Przybył, sąd uwzględnił wniosek oskarżonego z uwagi na złożone przez niego wyjaśnienia. Wskazał w nich, iż podejmując wadliwą decyzję opierał się na informacji specjalistów, w tym byłego głównego księgowego.

"Jest to ważny, precedensowy wyrok dotyczący konsekwencji prawnych ponoszonych przez osobę na tak wysokim, decyzyjnym stanowisku, odpowiedzialną za podpisywanie umów w Wojsku Polskim" - powiedział płk Przybył.

W piątek prokuratura skierowała akt oskarżenia w tej sprawie wobec byłego głównego księgowego Logistyki Marynarki Wojennej komandora Jerzego S. Zarzucono mu popełnienie przestępstwa niedopełnienia obowiązków w związku z przygotowaniem, realizacją i rozliczeniem umowy projektu "Żeglarek" i narażenie Marynarki Wojennej na szkodę w wysokości 17,7 mln. zł.

Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu.

Prokuratura badała sprawę realizacji projektu "Żeglarek" od 2007 roku. Jak powiedział PAP płk Przybył, postępowanie wszczęto po analizie umów i kontraktów dotyczących tego projektu, zawieranych w 2000 roku przez Marynarkę Wojenną RP i Stocznię Marynarki Wojennej RP, oraz umowy kredytowej zawartej przez Stocznię Marynarki Wojennej z bankiem. Zawiadomienie do prokuratury złożyło Biuro ds. Procedur Antykorupcyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej.

"W zawiadomieniu stwierdzono, że brak było podstaw do zawarcia w umowie postanowień, że finansowanie zakupu uzbrojenia nastąpi z kredytu komercyjnego. W umowie nie były określone ceny i warunki dostaw urządzeń oraz usług kooperacyjnych. W umowie nie przewidziano również usługi pośrednictwa w zakupie uzbrojenia, którą świadczyła Stocznia Marynarki Wojennej" - poinformował Przybył.

Ustalono też, że Stocznia Marynarki Wojennej w chwili zawarcia umowy nie dysponowała środkami finansowymi umożliwiającymi wykonanie zamówienia, a co więcej groziło jej postawienie w stan upadłości.

Z analizy Biura wynikało, że była to próba obejścia przepisów ustawy o zamówieniach publicznych w części obejmującej zakup uzbrojenia. W zawiadomieniu wskazano też na inne uchybienia w postaci braku należytej staranności polegające na przesuwaniu terminów realizacji umowy i braku naliczania kar umownych. (PAP)

rpo/ bos/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)