Notowania

sąd
16.04.2010 16:14

Sąd: starosta tatrzański nie jest kłamcą lustracyjnym

# dochodzi szersze uzasadnienie wyroku #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi szersze uzasadnienie wyroku #

16.04. Nowy Sącz (PAP) - Starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski złożył zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne - orzekł w piątek Sąd Okręgowy w Nowym Sączu. Wyrok nie jest prawomocny.

Zdaniem sądu, Gąsienica-Makowski złożył zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne, w którym podał, że nie był współpracownikiem SB w rozumieniu ustawy lustracyjnej; nie przekazywał istotnych informacji funkcjonariuszom SB. "Nie ukrywał niczego ze swojej przeszłości" - powiedział w uzasadnieniu sędzia Bogusław Bajan.

Gąsienica-Makowski był na początku lat 80. kierownikiem działu wykonawstwa w przedsiębiorstwie budowlanym PBO Podhale. Był też w tym czasie przewodniczącym zakładowej Solidarności.

W uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził, że pozwany podpisał tzw. lojalkę w początkowym okresie stanu wojennego, ponieważ chciał jak najszybciej opuścić komendę milicji, obawiając się o swoją rodzinę. Gąsienica-Makowski nie przyjął pseudonimu, a wywiady podczas których przekazywał on SB pozorne informacje, były prowadzone w miejscu jego pracy. Sąd dodał, że wszystkie spotkania były inicjowane tylko przez SB.

Sąd przychylił się do zeznań Gąsienicy-Makowskiego, który stwierdził, że nie zobowiązał się on do udzielania SB informacji o działalności Solidarności. Sąd orzekł, że podczas rozmów z funkcjonariuszami SB nie udzielił on żadnych informacji o Solidarności i o jej działaczach. "Postępowanie sądowe było bardzo wnikliwe. Przez moje lata działania zawsze miałem sumienie czyste wobec każdego człowieka, a jeżeli coś było nie tak, to o tym mówiłem. Myślę, że dzisiaj to sąd potwierdził" - powiedział PAP po ogłoszeniu wyroku Gąsienica-Makowski.

"Jestem przekonana, że społeczność Podhala źle przyjmie dzisiejszy wyrok" - powiedziała w sądzie PAP przedstawicielka Stowarzyszenia Obrony Praw Obywateli Powiatu Tatrzańskiego, Maria Gruszka.

Wniosek o wszczęcie postępowania lustracyjnego skierowało do sądu biuro lustracyjne krakowskiego oddziału IPN. (PAP)

szb/ wkr/ gma/

Tagi: sąd, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz