Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sala tańca w ramach projektu "Roztańczone pogranicze"

0
Podziel się:

Dobiegają końca prace wykończeniowe w nowoczesnej sali tańca w Domu Kultury
w Sanoku (Podkarpackie). Sala, która zostanie oddana do użytku czerwcu br., powstaje w ramach
projektu "Roztańczone pogranicze", promującego dziedzictwo kulturowe regionu przygranicznego.

*Dobiegają końca prace wykończeniowe w nowoczesnej sali tańca w Domu Kultury w Sanoku (Podkarpackie). Sala, która zostanie oddana do użytku czerwcu br., powstaje w ramach projektu "Roztańczone pogranicze", promującego dziedzictwo kulturowe regionu przygranicznego. *

We wspólnym projekcie bierze udział ze strony polskiej Sanok, a ze słowackiej - Medzilaborce. Miasta te chcą tańcem promować dorobek kulturowy obu krajów, zwłaszcza terenów przygranicznych.

Powstająca w Sanoku sala tańca będzie salą kameralną, na 150-170 osób. Skonstruowana została na zasadzie "pudła rezonansowego". Ponadto dla lepszej akustyki zainstalowano w niej falowany sufit z drewna klejonego. Dodatkowo wyposażona zostanie w nowoczesny sprzęt nagłaśniający i oświetleniowy.

Oprócz zajęć tanecznych, odbywać się w niej będą także koncerty, przeglądy małych form teatralnych, lekcje baletu.

"Sanok i Medzilaborce są uznanymi ośrodkami, które propagują dziedzictwo historyczno-kulturowe pogranicza polsko-słowackiego, nowe trendy w kulturze i sztuce. Podejmują też działania sprzyjające rozwojowi i promowaniu twórczości artystycznej" - powiedziała PAP rzeczniczka urzędu miasta w Sanoku Agnieszka Frączek.

Wyjaśniła, że pomysł napisania wspólnego projektu dla Sanoka i Medzilaborców zrodził się głównie z chęci poznania i rozwijania dorobku kulturowego sąsiadów, a także aby uchronić go przed zapomnieniem. Istotne było także rozbudowanie infrastruktury, która umożliwiłaby lepsze wykorzystanie i prezentowanie dziedzictwa pogranicza polsko-słowackiego.

"Powoli wyczerpują się dotychczasowe możliwości prezentowania dorobku kulturowego, artystycznego, czy podejmowania innych inicjatyw w tym zakresie. Stąd potrzeba rozbudowy i unowocześnienia obiektów kulturowych, które obecnie są niewystarczające" - wyjaśnił naczelnik Wydziału Promocji, Rozwoju i Kultury Urzędu Miasta w Sanoku Konrad Białas.

Jednym z przedsięwzięć, które poprawią infrastrukturę, jest właśnie budowa sali tańca w Sanoku. Po stronie słowackiej w ramach projektu trwa modernizacja amfiteatru w Medzilaborcach.

Białas wyraził nadzieję, że działania te wpłyną pozytywnie na współpracę między władzami obu miast i mieszkańcami, która z kolei wzmocni atrakcyjność obszaru pogranicza, pomoże w promocji turystyki i zachęci do poznawania dorobku kulturowego sąsiadów.

W ramach projektu "Roztańczone pogranicze" odbywają się też warsztaty taneczne. Uczestniczy w nich młodzież z zespołów tanecznych z˙Sanoka˙i Słowacji, która poznaje w ten sposób charakterystyczne dla pogranicza tańce tradycyjne oraz tańce klasyczne. Warsztaty zakończy w czerwcu koncert w nowej sali tanecznej. Dla uczestników warsztatów kupiono też 46 kompletów strojów ludowych.

Projekt jest realizowany od 2009 roku w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013. Wartość projektu to ponad 1,8 mln euro, z czego dofinansowanie unijne wynosi ponad 1,5 mln euro.

Agnieszka Pipała(PAP)

api/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)