Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Samolot z pomocą odleci w czwartek do Indonezji

0
Podziel się:

(dochodzi informacja o PAH)

(dochodzi informacja o PAH)

31.5.Warszawa (PAP) - 4 tony leków przeciwbólowych, antybiotyków i środków opatrunkowych oraz 1,5 tony żywności dla niemowląt, a także 1450 koców - przekaże Polska dotkniętej trzęsieniem ziemi Indonezji. Specjalny samolot z pomocą wystartuje z wojskowego lotniska Okęcie w czwartek rano.

Jak poinformował PAP rzecznik komendanta Państwowej Straży Pożarnej Witold Maziarz, tę pomoc humanitarną zebrały m.in. Caritas Polska, Polski Komitet Pomocy Społecznej, PCK i Polska Akcja Humanitarna.

Samolot TU-154 M zabierze na pokład także lekarzy z Polskiej Misji Medycznej, ośmiu strażaków z PSP, w tym sześciu z Małopolskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej oraz ambulatorium polowe.

Ratownicy będą pomagać lekarzom szpitala Polskiej Misji Medycznej. Nie wezmą ze sobą psów do akcji poszukiwawczej, bowiem z informacji przekazanych przez Indonezję wynika, że najbardziej potrzebna jest pomoc medyczna. Głównym zadaniem ratowników będzie rozstawienie i techniczne zabezpieczenie funkcjonowania szpitala polowego.

"Zabieramy przede wszystkim sprzęt potrzebny do obsługi szpitala, m.in. stacje uzdatniania wody, prysznice, toalety, agregaty prądotwórcze i drobny sprzęt techniczny oraz narzędzia, czyli wszystko to, co pozwoli funkcjonować szpitalowi w trudnych warunkach po trzęsieniu ziemi przez wiele dni bez pomocy z zewnątrz" - powiedział rzecznik PSP w Nowym Sączu Paweł Motyka.

"Wszystkie te osoby to doświadczeni ratownicy, którzy uczestniczyli w podobnych akcjach na całym świecie. Dowódcą grupy jest st. bryg. Krzysztof Zieliński z Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności KG PSP" - poinformował PAP Maziarz.

Ratownicy mają być w Indonezji około 2 tygodnie.

Razem z ratownikami do rejonu dotkniętego trzęsieniem ziemi pojedzie też przedstawiciel Polskiej Akcji Humanitarnej. Organizacja, ze środków przekazanych przez MSZ, kupiła m.in. igły, strzykawki, welfrony, aparaty do przetaczania płynów, rękawiczki lekarskie, gips, usztywnienia i materiały opatrunkowe.

W poniedziałek wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji Ludwik Dorn, zaproponował ambasadorowi Indonezji w Polsce wysłanie w rejon dotknięty trzęsieniem ziemi szpitala polowego Polskiej Misji Medycznej. We wtorek w sprawie pomocy dla rejonu dotkniętego kataklizmem odbyło się w MSWiA specjalne spotkanie z przedstawicielami Caritas Polska, PAH, PCK i Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej.

Także Ministerstwo Spraw Zagranicznych chce przeznaczyć milion zł na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Indonezji.

Do wstrząsów doszło w sobotę na indonezyjskiej wyspie Jawa; miały one siłę 6,3 stopnia w skali Richtera. Ich epicentrum znajdowało się około 440 kilometrów na wschód od stolicy Indonezji, Dżakarty. Najbardziej ucierpiało miasto Bantul, gdzie zginęło co najmniej dwa tysiące ludzi, oraz historyczne miasto Jogyakarta, gdzie tysiące budynków legło w gruzach.

W trzęsieniu zginęło - według danych ze środy - co najmniej 5846 osób, rannych zostało ponad 10 tys., a co najmniej 200 tys. straciło dach nad głową. (PAP)

pru/ czo/ jer/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)