Notowania

wiadomości
28.03.2011 17:43

Samoloty NATO patrolują strefę zakazu lotów nad Libią

# inne wypowiedzi generała #

Podziel się
Dodaj komentarz

# inne wypowiedzi generała #

28.03. Rzym, Bruksela (PAP) - Od niedzieli samoloty NATO kontrolują przestrzeganie strefy zakazu lotów nad Libią - ogłosił na poniedziałkowej konferencji prasowej w Neapolu dowodzący operacją Sojuszu "Unified protector" kanadyjski generał Charles Bouchard.

"Naszym celem jest pomóc cywilom i bronić ich przed atakami albo groźbami ataków" - podkreślił generał Bouchard podczas telemostu z Brukselą.

Zapewnił, że NATO jest gotowe osiągnąć ten cel wszelkimi możliwymi sposobami; "na morzu i w powietrzu" - dodał nie ujawniając szczegółów tych działań.

Generał Bouchard ogłosił, że siły sojuszu "będą działać w ścisłej koordynacji z partnerami regionalnymi i międzynarodowymi, by chronić Libię".

"Im bardziej wysiłek ten będzie wspólny, tym silniejsze będzie przesłanie skierowane do narodu libijskiego, który rozpaczliwie potrzebuje naszej pomocy" - zauważył.

NATO "zrobi wszystko, co możliwe, by nie dopuścić do użycia sił powietrznych (przez reżim Kadafiego - PAP) i uczyni to z uwagą i precyzją, by uniknąć ofiar wśród ludności cywilnej" - mówił dowódca.

Odnosząc się do kwestii objęcia przez sojusz dowództwa nad całą operacją libijską generał stwierdził, że "proces ten trwa".

Rzeczniczka sojuszu Oana Lungescu powiedziała w Brukseli, że "transfer" dowództwa nad operacją w Libii od międzynarodowej koalicji do NATO "potrwa dwa dni". Pokreśliła, że NATO będzie działać dokładnie w ramach rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, "ani mniej, ani więcej".

Zapewniła, że nie jest przewidziana obecność wojsk lądowych. Rezolucja ONZ jest jasna: żadnych obcych wojsk na ziemi - wyjaśniła.

Dopytywana o dokładny udział poszczególnych państw Sojuszu w operacji powiedziała, że w ciągu kilku dni okaże się, jakie dokładnie kontrybucje złożą poszczególne państwa.

"Wszyscy członkowie sojuszu (28 państw - PAP) uczestniczą w niej bezpośrednio lub pośrednio" - powiedziała. Dodała, że kilka pozanatowskich krajów z regionu będzie również brać udział w operacji, nie chciała jednak ich wskazać.

"Wszyscy mamy nadzieję, że będzie to operacja tak krótka, jak to możliwe. Nie ma czysto militarnego rozwiązania kryzysu w Libii. Liczymy na szybkie znalezienie pokojowego rozwiązania, jeśli chodzi o transformację kraju" - powiedziała. "Przyszłość Libii jest w rękach mieszkańców Libii. To oni mają zdecydować, co się stanie z przywództwem ich kraju" - dodała Lungescu, dopytywana, czy celem NATO jest zmuszenie Muammara Kadafiego do odejścia. (PAP)

sw/ icz/ ro/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz