Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Samorząd adwokacki: aplikacja najlepszą drogą do zawodu

0
Podziel się:

Porównanie wyników egzaminów zawodowych dla kandydatów do zawodu adwokata
świadczą, że najlepszym sposobem dojścia do tej profesji pozostaje aplikacja - uważa Naczelna Rada
Adwokacka.

Porównanie wyników egzaminów zawodowych dla kandydatów do zawodu adwokata świadczą, że najlepszym sposobem dojścia do tej profesji pozostaje aplikacja - uważa Naczelna Rada Adwokacka.

"Widać, że do egzaminu zdecydowanie lepiej przygotowuje aplikacja - egzaminy zawodowe zdało 78 proc. aplikantów, podczas gdy egzamin państwowy, przeznaczony dla osób spoza aplikacji, zdało tylko 28 procent" - powiedziała w środę prezes NRA Joanna Agacka-Indecka.

Z 1007 osób, które przystąpiły do egzaminu, zdało 781, nie zdało 226. "A przed nami jeszcze egzaminy poprawkowe" - zaznaczyła Agacka-Indecka. W niektórych okręgowych izbach adwokackich pomyślny wynik uzyskali wszyscy zdający - tak było m.in. w Bielsku-Białej, Olsztynie i Rzeszowie.

Tymczasem do egzaminu ministerialnego przystąpiło 79 osób, zdało 22 kandydatów.

Samorząd adwokacki zwraca uwagę, że rezultatem przeprowadzonych w grudniu ubiegłego roku egzaminów będzie wyraźne zwiększenie liczby adwokatów - o 803 osoby, tj. o ponad 10 procent. Ogólna liczba adwokatów wyniesie teraz ponad 10,5 tys., w konsekwencji poprawi się dostęp do fachowej pomocy prawniczej.

"Podnieśliśmy naszą pozycję pod względem liczby adwokatów i radców prawnych do 12. miejsca w Europie, co plasuje nas przed Francją, Holandią Szwecją, Finlandią, wieloma krajami nastawionymi na otwartość pomocy prawnej" - zaznaczyła Agacka-Indecka. Jeśli ta tendencja utrzyma się do 2013 roku, a w tej chwili na 10 tys. adwokatów przypada ponad 5 tys. aplikantów - nasz stan zwiększy się o jedną drugą. Podobnie ma się rzecz z radcami prawnymi, notariuszami, doradcami podatkowymi, rzecznikami patentowymi" - dodała.

Wiceprezes NRA Andrzej Michałowski zwrócił uwagę, że w porównaniu z 2005 rokiem w bieżącym roku będzie o jedną trzecią adwokatów więcej, a w 2012 roku ten wzrost wyniesie ponad 80 procent. "To pokazuje, że dyskusje o otwarciu zawodów prawniczych przestają mieć rację bytu. Te zawody są otwarte" - powiedział.

Według danych samorządów zawodowych, kwalifikowaną pomoc prawną świadczy w Polsce ponad 68 tys. osób, najliczniejsza grupa to radcy prawni - ponad 38 tysięcy.

Pod względem pomocy prawnej Polska znalazła się obecnie na 12. miejscu w UE z 1012 mieszkańcami przypadającymi na jednego adwokata lub radcę prawnego. Według prognoz, w 2013 roku jeden prawnik będzie przypadać na 755 mieszkańców. Dzięki temu Polska znajdzie się w pierwszej dziesiątce Unii pod względem liczby ludności na jednego prawnika.

Według unijnej statystyki, największą dostępnością pomocy prawnej cieszą się Włosi - na jednego prawnika przypada tam 279 mieszkańców, Grecy - 295 i Hiszpanie - 297. W Wielkiej Brytanii jest to 436, a w Niemczech 559 osób. We Francji liczba ta wynosi 1335, w Szwecji 2042, a w Finlandii 2935.

Drogę do zawodu adwokata z pominięciem aplikacji otworzyły zmiany w prawie o adwokaturze, wprowadzone w marcu 2009. Przeciwko ułatwieniom dostępu do zawodu adwokata protestowała NRA, skarżąc niektóre przepisy do Trybunału Konstytucyjnego.(PAP)

brw/ abr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)