Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Samorządowcy regionu częstochowskiego za utworzeniem obszaru metropolitalnego

0
Podziel się:

Samorządowcy z Częstochowy i otaczających
ją gmin wypracowali w poniedziałek projekt porozumienia w sprawie
utworzenia Częstochowskiego Obszaru Metropolitalnego.

Samorządowcy z Częstochowy i otaczających ją gmin wypracowali w poniedziałek projekt porozumienia w sprawie utworzenia Częstochowskiego Obszaru Metropolitalnego.

Przed jego podpisaniem, jeszcze w sierpniu, w gminach odbędą się lokalne konsultacje w tej sprawie. Jeżeli wszystkie samorządy będą zgodne co do wspólnego działania na rzecz objęcia regionu częstochowskiego obszarem metropolitalnym, porozumienie ma być wkrótce zawarte.

Utworzenie obszaru metropolitalnego było w poniedziałek tematem posiedzenia Klubu Wójtów, Burmistrzów, Starostów i Prezydentów Regionu Częstochowskiego. Skupieni w nim samorządowcy już kilka miesięcy temu zgłaszali sprzeciw wobec pominięcia Częstochowy w pracach nas ustawą metropolitalną.

"Uznając za istniejący zwarty obszar urbanistyczny, obejmujący Częstochowę z otaczającymi samorządami, odpowiadający definicji obszaru metropolitarnego, dążyć będziemy do uwzględnienia tego faktu w krajowych i wojewódzkich dokumentach planistycznych oraz wynikających z nich rozwiązań strategicznych i legislacyjnych" - głosi projekt porozumienia.

Samorządowcy deklarują w nim także "wolę współdziałania w zakresie kształtowania przestrzeni publicznej, realizacji usług publicznych takich jak obsługa komunikacją zbiorową, edukacja, ochrona zdrowia, bezpieczeństwo, pomoc społeczna, promocja kulturalna i gospodarcza, ochrona środowiska itp."

Dyskusja na temat projektu utworzenia metropolii i ich liczby trwa od kilku miesięcy. Samorządowcy z Częstochowy podkreślają, że to efektem tej publicznej debaty jest zmiana polityki rządu w tym zakresie. Według obecnych założeń, dopuszczalne będzie - decyzją rządu - tworzenie obszarów metropolitalnych zamieszkałych przez ponad 500 tys. osób.

Oprotestowany przez częstochowskich samorządowców pierwszy projekt ustawy o obszarach metropolitalnych zakładał, że powstanie 12 takich obszarów. Byłyby to aglomeracje: stołeczna, śląska, łódzka, krakowska, poznańska, wrocławska oraz Trójmiasto, Bydgoszcz z Toruniem, Szczecin, Białystok, Lublin i Rzeszów.

W projekcie nie było Częstochowy. Przyjęcie kryterium 500 tys. mieszkańców może sprawić, że również takie ośrodki wraz z okolicznymi gminami będą obszarami metropolitalnymi.

Podczas poniedziałkowego spotkania wójtowie podczęstochowskich gmin optowali za stworzeniem katalogu korzyści, wynikających z przynależności do obszaru metropolitalnego. Podkreślali, że pozwoli im to lepiej przekonać społeczność lokalną do zawarcia w przyszłości stosownego porozumienia.

Wstępnie przystąpienie do niego deklarowali nie tylko samorządowcy z okolicznych gmin, ale i wójtowie dość odległych od Częstochowy miejscowości - Przystajni czy Krzepic.

Wśród spraw do załatwienia na szczeblu metropolii wymieniali m.in. także współpracę w zakresie ochrony środowiska, szczególnie gospodarkę odpadami, planowanie rozwoju szkolnictwa wyższego i pomaturalnego, promocję turystyczną.

Do działań na rzecz utworzenia obszaru metropolitalnego samorządowców z mniejszych gmin przekonywał prezydent Częstochowy, Tadeusz Wrona. "Trudno powiedzieć kiedy ta obciążona dużym stopniem politycznego ryzyka ustawa wejdzie w życie, ale chcemy wyprzedzić wszelkie zagrożenia wynikające z niewykorzystania możliwości, jakie może ona nam dać" - mówił.

Klub Wójtów był pierwszym gremium, które poparło utworzenie metropolii częstochowskiej i wydało w tej sprawie stanowisko. Potem podobne uchwaliła częstochowska Rada Miasta. W specjalnym liście poparcia tej inicjatywie udzielił także metropolita częstochowski, abp Stanisław Nowak.

Z inicjatywy częstochowskich posłów PO, którzy napisali wcześniej list otwarty w tej sprawie, w lipcu powstał także apel do rządu; znalazło się pod nim ok. stu podpisów przedstawicieli samorządu, biznesu, nauki, kultury i Kościoła z Częstochowy i okolic. (PAP)

mab/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)