Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Samorządy zawodowe pracują nad stworzeniem wspólnej reprezentacji

0
Podziel się:

Stworzenie reprezentacji samorządów zawodów zaufania publicznego - m.in.
adwokatów, lekarzy i architektów - zapowiedzieli w poniedziałek prezesi tych samorządów. Nie
wykluczyli, że będą się ubiegać o członkostwo takiej wspólnej organizacji w Komisji Trójstronnej.

Stworzenie reprezentacji samorządów zawodów zaufania publicznego - m.in. adwokatów, lekarzy i architektów - zapowiedzieli w poniedziałek prezesi tych samorządów. Nie wykluczyli, że będą się ubiegać o członkostwo takiej wspólnej organizacji w Komisji Trójstronnej.

Porozumienie pomiędzy 15 organizacjami samorządów zawodowych podpisane zostało w warszawskiej siedzibie Naczelnej Rady Adwokackiej. Na jego mocy powołano zespół mający pracować nad utworzeniem wspólnej reprezentacji. Jak zapowiedział prezes Krajowej Izby Radców Prawnych Maciej Bobrowicz, efektów działań zespołu można będzie się spodziewać na początku września.

"Chodzi o to, żeby powstała struktura o określonej formie prawnej, ale oczywiście tego nie przesądzamy, bo ostateczne rozstrzygnięcia wymagają formalnej decyzji 15 samorządów" - zaznaczył Bobrowicz. Jak dodał, powołany zespół ma wypracować propozycje, które samorządom zostaną przedłożone do konsultacji.

Jak głosi podpisane przez liderów samorządów stanowisko, celem formalnego uregulowania współpracy między organizacjami jest uzyskanie "realnego wpływu systemowego samorządów zawodów zaufania publicznego na procesy legislacyjne i politykę państwa" wobec tych zawodów. "Taka organizacja mogłaby stać się w przyszłości członkiem Komisji Trójstronnej reprezentując te samorządy zawodowe na zasadach podobnych do organizacji pracodawców i związków zawodowych" - zaznaczyli sygnatariusze porozumienia.

Bobrowicz zaznaczył, iż do tej pory - od 14 lat - w sposób nieformalny dochodziło do spotkań prezesów wszystkich organizacji. Jednak, jak wskazał, zapadła decyzja, aby współpraca taka nabrała charakteru formalnego.

Jednocześnie przedstawiciele samorządów zaapelowali do wszystkich kandydatów ubiegających się o prezydenturę o wyrażenie stanowiska odnoszącego się do postrzegania przez nich autonomii zawodów zaufania publicznego. "Samorządność zawodowa obok samorządności terytorialnej jest jednym z dwóch fundamentów zdecentralizowanej władzy publicznej" - zaznaczył przedstawiciel Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł.

Dodał, że samorządy te "czuwają nad zabezpieczeniem interesu obywateli, poprzez sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem tych zawodów". Nadmienił też, że zdaniem prezesów organizacji można obserwować próby ograniczania samorządności zawodowej. "Chcielibyśmy, aby przyszły prezydent podzielał to co mówi konstytucja i powiedział, czy samorządność zawodów to jedna z tych zasad, które mają obowiązywać w Polsce w przyszłości" - mówił Radziwiłł.

Porozumienie podpisali liderzy: Naczelnej Rady Adwokackiej, Krajowej Izby Radców Prawnych, Krajowej Rady Komorniczej, Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, Krajowej Rady Doradców Podatkowych, Naczelnej Rady Lekarskiej, Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Naczelnej Rady Aptekarskiej, Izby Architektów RP, Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Krajowej Izby Urbanistów, Polskiej Izby Rzeczników Patentowych, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych. Wszystkie te organizacje skupiają łącznie około 600 tys. osób. (PAP)

mja/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)