Notowania

sankcje wobec iranu
16.10.2012 12:01

Sankcje UE wobec Iranu. "Nielegalne, nieracjonalne i nieludzkie"

Za "nielegalne, nieracjonalne i nieludzkie" uznały władze Iranu nałożone dzień wcześniej na ten kraj przez Unię Europejską nowe sankcje gospodarcze w związku z programem nuklearnym Teheranu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Hamed Noori/IBERPRESS/Reporter)

Za _ nielegalne, nieracjonalne i nieludzkie _ uznały władze Iranu nałożone wczoraj na ten kraj przez Unię Europejską nowe sankcje gospodarcze w związku z programem nuklearnym Teheranu.

_ - Prawdziwą przyczyną tych sankcji jest niezależność Iranu. Nawet jeśli kwestia nuklearna zostanie rozwiązana, Zachód znajdzie nowy pretekst _, żeby wywierać presję na Teheran - oświadczył rzecznik irańskiego MSZ Ramin Mehmanparast.

Jak podkreślił, nowe sankcje UE nie sprawią, że Iran powróci do negocjacji w sprawie swego programu nuklearnego. _ - Jesteśmy zdania, że błąd w rozumowaniu tych krajów oddala korzystny rezultat _ w sprawie negocjacji - dodał rzecznik. _ Radzimy, aby zamiast błędnej postawy, uporu i stosowania nacisku (Zachód) zajął logiczne stanowisko, by można było powrócić do negocjacji _ - zaznaczył.

Ministrowie spraw zagranicznych UE zdecydowali w poniedziałek o wzmocnieniu sankcji przeciwko Iranowi. Restrykcje obejmują zakaz transakcji finansowych między europejskimi a irańskimi bankami, zakaz importu gazu oraz handlu m.in. grafitem i metalami.

W szczególności ministrowie zakazali _ wszystkich transakcji między europejskimi i irańskimi bankami, chyba że jest na to wcześniej uzyskana i uzależniona od spełnienia surowych warunków zgoda _, na przykład na transakcje finansowe dotyczące pomocy humanitarnej np. zakupu żywności czy sprzętu medycznego.

Ponadto ministrowie wzmocnili sankcje wobec banku centralnego Iranu, a także nałożyli kolejne ograniczenia eksportowe, w tym na eksport z UE do Iranu grafitu i aluminium, które mogą być wykorzystywane w irańskim programie nuklearnym i rakietowym.

Nowe sankcje mają zaszkodzić programowi nuklearnemu Iranu i ograniczyć dochody władz kraju, wykorzystywane do finansowania tego programu, lecz _ nie są wymierzone w Irańczyków _.

Od 1 lipca w UE obowiązuje - uchwalony jeszcze w styczniu - całkowity zakaz sprowadzania irańskiej ropy naftowej. USA i inne kraje zachodnie podejrzewają, że Iran, oficjalnie realizując program cywilnej energetyki atomowej, potajemnie dąży do wyprodukowania broni nuklearnej. Teheran stanowczo odrzuca te oskarżenia.

Czytaj więcej w Money.pl
USA zadowolone z nowych sankcji UE wobec Iranu Nowe sankcje mają dotknąć irański program nuklearny i dochody irańskiego reżimu wykorzystywane do finansowania tego programu, lecz nie samych Irańczyków.
Zakręcą kurek? Te kraje ucierpią najbardziej Jeden z największych dostawców ropy grozi, że wstrzyma sprzedaż czarnego złota do Europy.
Rosja: Zachód wtrąca się w nie swoje sprawy Nowe sankcje Zachodu wobec Iranu byłyby uznane za próbę zmiany reżimu w tym kraju - uważają Rosjanie.
Tagi: sankcje wobec iranu, iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz