Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sanok: Talar z repliką galicyjskiego rynku

0
Podziel się

W Sanoku (Podkarpackie) wyemitowano talara, który upamiętni otwarcie w tym
roku repliki centrum galicyjskiego miasteczka w miejscowym Muzeum Budownictwa Ludowego -
poinformowała w piątek rzeczniczka miasta Agnieszka Frączek.

bEgzbRbF

W Sanoku (Podkarpackie) wyemitowano talara, który upamiętni otwarcie w tym roku repliki centrum galicyjskiego miasteczka w miejscowym Muzeum Budownictwa Ludowego - poinformowała w piątek rzeczniczka miasta Agnieszka Frączek.

"Projekt talara sanockiego powstał w konsultacji z muzeum. Wykonał go miejscowy mincerz Andrzej Budzicki" - powiedziała rzeczniczka.

Na jednej stronie monety uwidoczniono replikę galicyjskiego rynku, na drugiej widnieje herb Sanoka. Talar ukazał się w nakładzie 700 sztuk.

bEgzbRbH

Replika centrum galicyjskiego miasteczka będzie gotowa pod koniec czerwca tego roku. Projekt przewiduje rekonstrukcję 26 obiektów centrum miasta z drugiej połowy XIX wieku. Centrum ma pokazać jego funkcje społeczne, gospodarcze i kulturowe.

Obiekty są wyposażane w meble, sprzęty i urządzenia dające zwiedzającym obraz życia, pracy i wypoczynku mieszkańców galicyjskiego miasteczka. Będą działały sklep, karczma z kręgielnią, warsztaty produkcyjne. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jego wartość wynosi ponad 20 mln zł, dofinansowanie unijne stanowi prawie 12 mln zł.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku powstało w 1958 roku. Na obszarze 38 ha zgromadzono około 150 obiektów charakterystycznych dla budownictwa w południowo-wschodniej Polsce. Najstarszy zabytek - chałupa z Dąbrówki koło Sanoka - pochodzi z 1681 r.(PAP)

kyc/ hes/

bEgzbRci
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)