Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sarkozy chce wspólnie działać na G20

0
Podziel się:

Francja opowiada się za wspólnym stanowiskiem Unii Europejskiej na kwietniowy szczyt państw G20.

Sarkozy chce wspólnie działać na G20
(PAP/EPA)

Francja opowiada się za wspólnym stanowiskiem Unii Europejskiej na kwietniowy szczyt państw G20 w Londynie - zapewnił francuski prezydent Nicolas Sarkozy.

Wyraził też oczekiwanie, że europejscy członkowie grupy, których przedstawiciele już w niedzielę spotkają się w Berlinie, opracują _ prawdziwe odpowiedzi _ w kwestii uregulowania rynków finansowych.

_ Spodziewam się dwóch rzeczy. Tego, że Europa przygotuje wspólne stanowisko na szczyt w Londynie 2 kwietnia i tego, że nie będzie to stanowisko oparte na fałszywym kompromisie _ - zaznaczył Sarkozy, który uczestniczył w otwarciu targów rolniczych w Paryżu.

_ Gwałtowność kryzysu, głębokość kryzysu nakładają na nas konieczność fundamentalnych zmian. Trzeba przebudować kapitalizm, trzeba uczynić go moralnym _ - wskazał.

Sarkozy po raz kolejny odrzucił też oskarżenia o protekcjonistyczne tendencje formułowane przez Brukselę i czeskie przewodnictwo w UE. _ Dziwaczne jest oskarżanie Francji o protekcjonizm w sytuacji, gdy francuscy producenci (samochodów) mają najwięcej zakładów w Europie _ - zwrócił uwagę prezydent. Tłumaczył następnie, że zdecydował się na wprowadzenie własnego planu wsparcia dla sektora motoryzacyjnego, ponieważ _ Europa nie była w stanie porozumieć się w sprawie wspólnego programu _.

Jednym z tematów niedzielnego szczytu europejskich państw G20 będzie sytuacja sektora bankowego w środkowo-wschodnich krajach UE - informowały w piątek źródła zbliżone do niemieckiego ministerstwa finansów.

W berlińskim spotkaniu udział wezmą szefowie państw i rządów oraz ministrowie finansów Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Hiszpanii, Holandii, Czech i Luksemburga, a także szefowie Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego.

Celem szczytu jest przygotowanie do kwietniowego szczytu G20, czyli krajów rozwiniętych i gospodarek wschodzących, w Londynie. Szczyt poświęcony ma być kryzysowi gospodarczemu i finansowemu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)