Notowania

Sarkozy obiecuje dodatkowe pieniądze na pomoc dla Haiti

W sumie wsparcie Paryża ma wynieść 326 mln euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy przebywający z wizytą na Haiti obiecał dodatkową pomoc dla tego państwa w wysokości 100 milionów euro. W sumie wsparcie Paryża dla kraju dotkniętego tragiczną klęska żywiołową ma wynieść 326 mln euro.

Sarkozy, który spotkał się w środę z prezydentem Haiti, Rene Prevalem (oboje na zdjęciu), obiecał _ nadzwyczajny wysiłek Francji _ na rzeczkraju zniszczonego 12 stycznia tego roku przez kataklizm.

Według najnowszych danych, w haitańskim trzęsieniu ziemi o sile około 7 w skali Richtera zginęło ponad 200 tys. ludzi. Eksperci szacują, że odbudowa kraju ze zniszczeń po tragicznym trzęsieniu ziemi będzie kosztowała 14 mld dolarów.
Sarkozy ogłosił, że w sumie - w ciągu dwóch najbliższych lat - Francja wspomoże Haitańczyków kwotą 326 mln euro, w której mieszczą się umorzone przez Paryż długi tego kraju (56 mln euro).

_ - Przyjechałem powiedzieć narodowi haitańskiemu i jego przywódcom, że Francja, która jako pierwsza była tu obecna po katastrofie, będzie niewzruszenie wspierać Haitańczyków _ - oświadczył Sarkozy w Port-au-Prince. Zaznaczył przy tym, że jest przeciwny idei oddania Haiti pod _ międzynarodową kuratelę _, gdyż - jak dodał - to sami mieszkańcy tego kraju - _ i tylko oni _ - powinni decydować o swojej przyszłości.

Sarkozy sprecyzował, że w najbliższym czasie Francja wyśle na Haiti tysiąc namiotów i 16 tysięcy plandek, aby udzielić schronienia setkom tysięcy mieszkańcom pozostającym bez dachu nad głową. Na miejsce katastrofy Paryż wyśle też wkrótce 250 pojazdów policji, żandarmerii, straży pożarnej i ambulansów medycznych.

Francuskie media podkreślają, że krótka - zaledwie czterogodzinna wizyta Sarkozy'ego w haitańskiej stolicy Port-au-Prince - ma charakter historycznego precedensu. Po raz pierwszy bowiem prezydent Francji przyjechał do byłej kolonii, która w 1804 roku wyswobodziła się spod władzy Paryża.
* USA zmniejsza kontyngent wojskowy na Haiti
* Bruksela wyśle wojsko na Haiti
* *Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej *

Tagi: trzęsienie ziemi na haiti, haiti, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz