Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
al-kaida
26.07.2010 12:04

Sarkozy potwierdził śmierć francuskiego zakładnika

- Zbrodnia na Michelu Germaneau nie pozostanie bezkarna - zapowiada prezydent Francji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Michel Germaneau był przetrzymywany w Mali przez północnoafrykański
odłam Al-Kaidy.

Sarkozy powiedział o tym w krótkiej deklaracji wygłoszonej w Pałacu Elizejskim po zwołaniu w trybie pilnym specjalnej narady z udziałem premiera Francois Fillona, kilku ministrów, szefów armii i wywiadu.

Prezydent określił zabicie Francuza przez Al-Kaidę jako _ akt barbarzyński, ohydny, który zabrał niewinną ofiarę _. Dodał, że chyli czoło przed _ dobrym człowiekiem _ i złożył wyrazy współczucia rodzinie zabitego zakładnika. _ - Zbrodnia na Michelu Germaneau nie pozostanie bezkarna _ - podkreślił.

Powiedział także, że francuskie służby, mimo podjętych przez nie wysiłków, już w maju straciły wszelki ślad po zakładniku. Jak zaznaczył, to właśnie jego uwolnienie było celem ataku na bazę Al-Kaidy, którą Francja wspólnie z Mauretanią przeprowadziła w ubiegły czwartek na północy Mali.

Germaneau, emerytowany inżynier, w ostatnich latach działał jako pracownik jednej z niewielkich organizacji humanitarnych, zajmujących się pomocą edukacyjną i medyczną w Afryce. Został porwany przez islamskich terrorystów 19 kwietnia w Nigrze.
_ - Przekonani, że był on skazany na pewną śmierć, musieliśmy podjąć tę próbę, by wyrwać go z ręki oprawców _ - wyjaśnił Sarkozy. _ - Niestety, okazało się, że go tam nie było _ - dodał.

Szef państwa zaapelował do obywateli swojego kraju, by zaprzestali w najbliższym czasie podróży do krajów afrykańskich położonych w tak zwanej _ strefie Sahelu _: Mali, Mauretanii i Nigru. Zapowiedział też, że już w poniedziałek do tego regionu poleci szef francuskiej dyplomacji Bernard Kouchner, by umocnić bezpieczeństwo przebywających tam obywateli Francji.

W niedzielę wieczorem północnoafrykański odłam Al-Kaidy poinformował za pośrednictwem arabskiej telewizji Al-Dżazira, że w sobotę zabił francuskiego zakładnika. Miał być to odwet za zabicie sześciu członków Al-Kaidy podczas czwartkowej francusko-mauretańskiej operacji przeciwko terrorystom na północy Mali.

Tagi: al-kaida, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz