Notowania

sarkozy
22.07.2010 06:48

Sarkozy wypowiada "prawdziwą wojnę" przestępcom

Autorytet prawa musi być szanowany - ostrzega prezydent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Ostre słowa prezydenta Francji były odpowiedzią na wydarzenia ostatniego weekendu, gdy policja starła się z uzbrojonymi grupami w Grenoble i Saint-Aignan. *_ - Autorytet prawa musi być szanowany - ostrzega _*Nicolas Sarkozy.

Do zamieszek w Grenoble na południu Francji doszło po tym, gdy młody mężczyzna, po napadzie na kasyno, zginął podczas strzelaniny z policją. Po jego pogrzebie tłum, uzbrojony w kije bejsbolowe i metalowe pręty, podpalił kilkadziesiąt samochodów.

W miniony weekend zdarzył się też podobny incydent w miasteczku Saint-Aignan, w centralnej części kraju. Grupa mieszkających tam osób pochodzenia cygańskiego zaatakowała posterunek żandarmerii w odwecie za śmierć młodego człowieka, który zginął od kuli policyjnej, gdy próbował uciec przed funkcjonariuszami.

Szef państwa odniósł się do tych faktów podczas posiedzenia rządu, według komunikatu przekazanego mediom przez Pałac Elizejski. _ - Te wydarzenia są nie do zaakceptowania _ - oświadczył Sarkozy. I dodał: _ Wypowiemy handlarzom narkotyków i przestępcom prawdziwą wojnę. Autorytet prawa musi być szanowany na całym terytorium kraju _.

Szef państwa ogłosił także, że odwołał ze stanowiska prefekta departamentu Isere, odpowiedzialnego za bezpieczeństwo w Grenoble. Powołał jednocześnie na to stanowisko nową osobę, która, jego zdaniem, lepiej poradzi sobie tam z przestępczością.

Odnosząc się do wydarzeń w Saint-Aignan, Sarkozy zaznaczył, że w Pałacu Elizejskim odbędzie się 28 lipca specjalne spotkanie w sprawie możliwej likwidacji nielegalnych obozowisk Romów we Francji. Ta zapowiedź wywołała od razu oburzenie ze strony reprezentantów organizacji tych mniejszości. Oskarżyli oni Sarkozy'ego, że chce _ napiętnować _ ludność cygańską.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Kłopotliwy klub bogatych przyjaciół Sarkozy'ego ]( http://manager.money.pl/news/artykul/klopotliwy;klub;bogatych;przyjaciol;sarkozyego,2,0,644866.html )
* [ **Francja**: Trzeba jeździć wolniej z powodu upałów ]( http://manager.money.pl/styl/sport_podroze/artykul/francja;trzeba;jezdzic;wolniej;z;powodu;upalow,237,0,642797.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: sarkozy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz