Notowania

sarrazin
17.09.2010 16:28

Sarrazin odwołany z zarządu Bundesbanku

Wiceprezes banku centralnego za rasistowskie wypowiedzi pożegnał się ze stanowiskiem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prezydent Niemiec Christian Wulff odwołał z zarządu Bundesbanku Thilo Sarrazina, który wywołał skandal swymi kontrowersyjnymi tezami na temat imigrantów z państw muzułmańskich.

Sarrazin, który sam zwrócił się o zwolnienie go ze stanowiska, potwierdził fakt swego odwołania w rozmowie z agencją dpa. - _ Temat Bundesbanku jest dla mnie tym samym zamknięty _ - oświadczył.

Kierownictwo Bundesbanku nie widziało możliwości dalszej współpracy z Sarrazinem w związku z jego wypowiedziami, które wywołały gorącą dyskusję w Niemczech.

Pod koniec sierpnia przedstawił on w Berlinie swoją książkę _ Deutschland schafft sich ab _ (_ Niemcy likwidują się same _), w którym zarzuca imigrantom z państw muzułmańskich, że tworzą _ równoległe społeczeństwo _ oraz przysparzają państwu więcej kosztów socjalnych, niż wart jest ich wkład w rozwój gospodarki.

Według niego duża liczba niewykształconych imigrantów z państw muzułmańskich wpływa na obniżenie średniego poziomu inteligencji w niemieckim społeczeństwie.

Atmosferę podgrzała wypowiedź, która padła w jednym z wywiadów, że _ wszyscy Żydzi mają pewien określony gen _.

Tezy te potępili czołowi politycy, w tym kanclerz Angela Merkel, a macierzysta partia Sarrazina - SPD - wszczęła procedurę wykluczenia go z ugrupowania.

Także zarząd Bundesbanku wystąpił do prezydenta Christiana Wulffa o odwołanie Sarrazina ze stanowiska. Jednak w wyniku mediacji Urzędu Prezydenckiego w zeszłym tygodniu Sarrazin porozumiał się z zarządem banku centralnego, zgadzając się na dobrowolne ustąpienie ze stanowiska. Prezydent zaakceptował jego dymisję. Jak podają media, kontrowersyjny socjaldemokrata będzie otrzymywać emeryturę w wysokości 10 tysięcy euro.

Tagi: sarrazin, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz