Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Saryusz-Wolski: wyborem Serbii UE a nie izolacja

0
Podziel się:

Wyborem Serbii jest droga zmierzająca do
członkostwa w UE a nie do izolacji - powiedział w piątek PAP
przewodniczący komisji spraw zagranicznych Parlamentu
Europejskiego Jacek Saryusz-Wolski, po zakończeniu dwudniowej
misji w Belgradzie.

Wyborem Serbii jest droga zmierzająca do członkostwa w UE a nie do izolacji - powiedział w piątek PAP przewodniczący komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz-Wolski, po zakończeniu dwudniowej misji w Belgradzie.

Dodał, że udało mu się odblokować kanały komunikacji między UE i Serbią i zaprosić delegację serbską do Brukseli.

Saryusz-Wolski spotkał się tam m.in. z przewodniczącym serbskiego parlamentu Oliverem Duliciem, szefem serbskiej dyplomacji Vukiem Jeremiciem i wicepremierem Bożidarem Djeliciem. Przedmiotem rozmów była umowa o stabilizacji i stowarzyszeniu UE-Serbia oraz o toczących się negocjacjach w sprawie liberalizacji reżimu wizowego.

"Większość moich rozmówców zapewniała, że intencją Serbii jest zbliżanie się do UE z perspektywą członkostwa" - powiedział Saryusz-Wolski. Zastrzegł jednak, że "to, czy Serbia wybierze perspektywę członkostwa, czy ją odrzuci, w dużej mierze zależy od rządu, który zostanie wybrany w wyniku zbliżających się wyborów parlamentarnych".

Wybory w Serbii mają się odbyć 11 maja.

Według szefa komisji spraw zagranicznych PE, w Serbii utworzyły się obecnie dwa bloki: jeden akceptujący stowarzyszenie Serbii z Unią Europejską nawet bez Kosowa (do tej należy m.in. partia prezydenta Tadicia), a drugi obstający przy nieuznawaniu niepodległości Kosowa i gotów na stowarzyszenie z Unią wyłącznie z tą dawną prowincją w składzie państwa (z partią premiera Kosztunicy).

"Był to pierwszy na tak wysokim szczeblu kontakt UE-Serbia od czasu jednostronnego ogłoszenia niepodległości Kosowa" - podkreślił polski poseł do PE. Zwrócił uwagę, że udało mu się odblokować "kanały kontaktu i dać szansę na ciąg dalszy i na pozytywne ewolucje jeszcze przed wyborami parlamentarnymi w Serbii".

"Po Kosowie był chłód i mróz we wzajemnych stosunkach i właściwie zostały zablokowane wszystkie kanały komunikacji, poza kontaktami na szczeblu stricte technicznym" - dodał polityk PO. Jego misja - jak powiedział - pozwoliła podtrzymać dialog UE-Serbia i usłyszeć zapewnienia o europejskim wyborze Serbii, a także zaplanować następne kroki, takie jak wizyta serbskiej delegacji w Brukseli czy kontynuacja prac nad liberalizacją reżimu wizowego

Saryusz-Wolski poinformował, że zaprosił szefa serbskiego parlamentu i przewodniczącego komisji spraw zagranicznych tego zgromadzenia na posiedzenie komisji spraw zagranicznych PE w dniach 2 i 3 kwietnia.

Dodał, że zaprosił na nie również przedstawicieli parlamentu holenderskiego. Holenderscy parlamentarzyści sprzeciwiają się bowiem przyjęciu parafowanej już umowy o stabilizacji i stowarzyszeniu Serbii z UE, ponieważ wciąż nie wydała ona Trybunałowi Haskiemu generała Ratko Mladicia oskarżonego o zbrodnie wojenne.

Delegacja serbska ma spotkać się nie tylko z europarlamentarzystami, ale również z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Jeśli się wszystko powiedzie - zapowiedział Saryusz- Wolski - to będą rozmawiali z wysokim przedstawicielem UE ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Javierem Solaną; komisarzem ds. rozszerzenia UE Olli Rehnem; komisarz ds. stosunków zewnętrznych UE i europejskiej polityki sąsiedztwa Benitą Ferrero- Waldner i wiceprzewodniczącym KE, komisarzem ds. transportu Jacquesem Barrot. (PAP)

bba/ la/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)