Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Sąsiedzi : Nachbarn 2.0 - Festiwal nowoczesnego sąsiedztwa"

0
Podziel się:

"Sąsiedzi / Nachbarn 2.0 - Festiwal nowoczesnego sąsiedztwa" - tak nazwano
przedsięwzięcie mające być inspiracją do pogłębiana wzajemnej sąsiedzkiej wymiany na różnych
płaszczyznach - kulturalnej, naukowej, społecznej i gospodarczej między Polską a Niemcami.

*"Sąsiedzi / Nachbarn 2.0 - Festiwal nowoczesnego sąsiedztwa" - tak nazwano przedsięwzięcie mające być inspiracją do pogłębiana wzajemnej sąsiedzkiej wymiany na różnych płaszczyznach - kulturalnej, naukowej, społecznej i gospodarczej między Polską a Niemcami. *

Festiwal jest przedsięwzięciem przygotowanym przez Ambasadę Niemiec w Warszawie i Goethe-Institut z okazji przypadającej w tym roku 20. rocznicy podpisania niemiecko-polskiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

"W ciągu 20 lat ta współpraca się fantastycznie rozwinęła. Przykładem jest choćby ponad 600 różnego rodzaju partnerstwa miast i gmin w Polsce i Niemczech. Chcemy też, by rocznica stała się okazją do zastanowienia się, jak możemy w przyszłości jeszcze efektywniej budować naszą współpracę. Stawiamy na nowoczesność, na spojrzenie w przyszłość, nie zapominając jednak o przeszłości m.in. przez próbę analizy tego, jak się zmieniła w tym czasie otaczająca nas rzeczywistość. Przypomnijmy sobie: w czerwcu 1991 r., gdy podpisywano traktat, w Polsce nie było jeszcze internetu. Dziś ta forma komunikacji jest na porządku dziennym" - powiedziała PAP Katarzyna Białousz z Goethe-Institut.

Festiwal ma mieć charakter ogólnopolski. Główne jego wydarzenia odbędą się w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku między 6 maja do 17 czerwca 2011 r.

W ramach festiwalu zrealizowane będą przedsięwzięcia z różnych dziedzin: z kultury, nauki i gospodarki. Będą też projekty społeczne i młodzieżowe. Wśród nich znajdą się m.in. akcje artystyczne w przestrzeni publicznej, warsztaty dla twórców kręcących filmy telefonami komórkowymi, wspólna nauka gotowania, pokazy instalacji, koncerty muzyki poważnej, klubowej i jazzowej, a także wystawy poświęcone nanotechnologii i matematyce, projekty związane z designem i modą oraz seminaria i konferencje dotyczące współpracy polsko-niemieckiej.

Jedną z przedsięwzięć artystycznych będą "Miasta równoległe" - akcja w przestrzeni publicznej, podczas której ośmioro artystów będzie realizować różne działania w obecności widzów i przy ich współudziale m.in. w bibliotece, sądzie, na dworcu i w centrum handlowym. Innym projektem performatywnym będzie podróż teatralna "Kraków-Berlin XPRS", projekt realizowany w pociągu i na stacjach kolejowych.

Z kolei miłośnicy muzyki będą mieli możliwość posłuchać najbardziej oryginalnego niemieckiego zespołu jazzowego ostatniej dekady, czyli "Thaerichens Tentett" z Berlina, a miłośnicy muzyki poważnej przekonać się jak brzmi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, gdy dyryguje nią Matthias Foremny.

Pasjonaci matematyki, i nie tylko oni, będą mogli na wystawie "Imaginery", która będzie prezentowana w Centrum Nauki Kopernik, zobaczyć jak za pomocą technologii informatycznej wzory matematyczne zamieniają się w obrazy.

Osoby zainteresowane designem i modą podczas "Design Pop-Up-Shops" będą mogły w istniejących sklepach, kawiarniach i lokalach usługowych znajdujących się przy jednej ze stołecznych ulic zobaczyć na specjalnych wystawach dzieła współczesnych niemieckich i polskich projektantów. Młodzi projektanci będą mogli wziąć udział w konkursie "Zioła i chwasty" na stroje inspirowane kulturą sąsiadów zza Odry. Wszyscy chętni będą też mogli też wziąć udział w internetowym konkursie na najpiękniejszy, najdowcipniejszy i najbardziej kreatywny projekt krasnala ogrodowego.

Bardzo dużo przedsięwzięć przygotowano specjalnie z myślą o dzieciach i młodzieży. To oni mają być aktywnymi uczestnikami warsztatów: "Mój niemiecki blog" czy konkursu piosenki niemieckiej. Częścią festiwalu będzie też polski finał projektu "Młodzież debatuje" i polsko-niemiecki mecz piłki nożnej dziewcząt, który odbędzie się przeddzień otwarcia światowych mistrzostw świata w piłce nożnej kobiet, które w tym roku odbędą się w Niemczech.

Partnerami festiwalu są m.in. Nowy Teatr w Warszawie, Stary Teatr w Krakowie, Theater Hebel am Ufer w Berlinie, Maxim Gorki Theater w Berlinie, Dom Norymberski w Krakowie, Narodowy Instytut Audiowizualny, Polski Instytut w Berlinie, Planete Doc Film Festival, Fundacja Monte Video Foto, Niemiecka Rada Muzyki, Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia" w Gdańsku, German Fashion Film Award, Fundacja Bęc Zmiana, Fundacja im. Heinricha Boella, Centrum Nauki Kopernik, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Szczegóły dotyczące festiwalu będzie można znaleźć na stronie internetowej www.sasiedzi20.com, która ruszy w drugiej połowie marca.

Patronat prasowy nad festiwalem "Sąsiedzi/Nachbarn 2.0" objęła Polska Agencja Prasowa.(PAP)

dsr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)