Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SDP do parlamentarzystów: uznajcie media publiczne za instytucję narodową

0
Podziel się:

O uznanie mediów publicznych za "instytucję
narodową, służącą rozwojowi kultury, wspomagającą rozwój
demokracji" zaapelowało w czwartek do parlamentarzystów
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

O uznanie mediów publicznych za "instytucję narodową, służącą rozwojowi kultury, wspomagającą rozwój demokracji" zaapelowało w czwartek do parlamentarzystów Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

SDP w swym stanowisku podkreśla, że obawia się zapaści finansowej mediów publicznych.

"Zapowiedź premiera zlikwidowania do końca roku abonamentu radiowo-telewizyjnego nie pociągnęła dotąd za sobą żadnych decyzji o innej formie finansowania mediów publicznych. Taki brak działań grozi zapaścią finansową i degradacją mediów publicznych" - napisała szefowa Stowarzyszenia Krystyna Mokrosińska.

Zdaniem Mokrosińskiej, najdotkliwiej i najszybciej odczują ten stan rozgłośnie regionalne, dla których brak źródeł finansowania oznaczać będzie szybką likwidację.

SDP wezwało parlamentarzystów, by zaprzestali "politycznych targów". Jak napisała Mokrosińska, bezczynność w sprawie finansowania mediów publicznych jest "ewidentnym działaniem na szkodę polskiego interesu narodowego".

Zgodnie z przygotowanymi przez Ministerstwo Kultury założeniami nowej ustawy medialnej, abonament radiowo-telewizyjny miałby być zastąpiony przez podatek VAT od działalności radiowej, telewizyjnej i reklamowej. Te pieniądze byłyby gromadzone w Funduszu Zadań Publicznych i z nich finansowanoby programy misyjne - również w stacjach komercyjnych.

Według wcześniejszych wypowiedzi ekspertów pracujących nad nową ustawą medialną, jej projekt miał być gotowy do końca października. Przewodnicząca sejmowej komisji kultury Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) powiedziała w czwartek PAP, że jej klub nie zna na razie projektu. Nie wiadomo, kiedy trafi on do Sejmu. "Nie wydaje mi się, by można było w tak poważnej ustawie przejść całą procedurę legislacyjną i zamienić abonament radiowo- telewizyjny na fundusz zadań publicznych od stycznia 2009 r." - powiedziała.

W kwietniu, kiedy Sejm rozszerzał katalog osób zwolnionych z abonamentu radiowo-telewizyjnego na emerytów i rencistów, premier Donald Tusk mówił, że abonament jest "archaicznym sposobem finansowania mediów publicznych, haraczem ściąganym z ludzi". (PAP)

ktt/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)