Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SDP: należy zmienić sytuację prawną dziennikarzy

0
Podziel się:

Określenie jasnej definicji dziennikarza czy
wprowadzenie obowiązkowych ubezpieczeń dziennikarzy przez wydawców
- to niektóre postulaty Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich,
dotyczące zmian sytuacji prawnej dziennikarzy. Przyjęto je na
ostatnim posiedzeniu Zarządu Głównego SDP w Kazimierzu Dolnym.

Określenie jasnej definicji dziennikarza czy wprowadzenie obowiązkowych ubezpieczeń dziennikarzy przez wydawców - to niektóre postulaty Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, dotyczące zmian sytuacji prawnej dziennikarzy. Przyjęto je na ostatnim posiedzeniu Zarządu Głównego SDP w Kazimierzu Dolnym.

Stowarzyszenie opowiada się za uznaniem zawodu dziennikarza za zawód twórczy, zgodnie z europejską klasyfikacją zawodów, postuluje też by sprecyzować definicję dziennikarza dla potrzeb stosunków prywatno-prawnych, zawodowych i odpowiedzialności jako autora materiałów publikowanych w prasie.

Ponadto SDP apeluje o wyeliminowanie z katalogu sankcji prawa prasowego, kodeksu karnego i przepisów szczególnych, kary pozbawienia wolności dla dziennikarza, który nieumyślnie popełni wykroczenie lub występek przy zbieraniu informacji, redagowaniu i publikacji materiału prasowego.

Za konieczne Stowarzyszenie uważa też wprowadzenie obowiązkowych ubezpieczeń dziennikarzy przez wydawców m.in. w zakresie następstw nieszczęśliwych wypadków w postaci uszczerbku zdrowia i majątku, przy zabieraniu informacji i tworzeniu materiału prasowego w wysokości zapewniającej adekwatne, pełne naprawienie szkody i leczenie wraz z rehabilitacją.

Według SDP, wydawcy powinni też wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenia dziennikarzy w zakresie odpowiedzialności cywilnej za szkody, które dziennikarz może spowodować przy zbieraniu informacji, tworzeniu materiału prasowego i przez publikacje, w wysokości adekwatnej do formy materiału prasowego, miejsca i okoliczności jego zbierania, rodzaju prasy i tematyki publikacji.

Stowarzyszenie domaga się też zapewnienia dziennikarzom niezatrudnionym na podstawie umowy o pracę analogicznych rozwiązań jak twórcom, szczególnie jeśli chodzi o: ubezpieczenia emerytalne i rentowe, dobrowolne ubezpieczenia chorobowe i ubezpieczenia zdrowotne.

Ponadto za konieczne uznaje się zrównanie odpowiedzialności wydawcy, redaktora naczelnego i dziennikarza za publikację materiału prasowego przy odpowiednim zróżnicowaniu sankcji i wprowadzeniu prawa sprzeciwu dziennikarza lub obowiązku ujawniania zmian od redakcji w treści materiału prasowego.

SDP przypomina też o konieczności wprowadzenia nowego prawa prasowego, w którym zostaną określone na nowo warunki sprostowań i odpowiedzi zapewniające możliwość publikacji rzeczowej repliki przy nieograniczeniu prawa do krytyki i rozpowszechniania informacji publicznej.

W nowym prawie prasowym powinny być określone przejrzyste, jednoznaczne definicje i warunki zapewniające "ochronę dziennikarzy przy pozyskiwaniu informacji, tajemnicą dziennikarską w zakresie ochrony źródeł informacji oraz ochronę prywatności" - podkreśla SDP.

Stowarzyszenie zwraca też uwagę na konieczność zapewnienia "szybkiego rozpoznania spraw prasowych tak w interesie swobody rozpowszechniania informacji dziennikarzy jak i dla skuteczności ochrony praw osób trzecich". (PAP)

js/ wkr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)