Notowania

wiadomości
28.06.2012 16:25

SDP: nominacja do Hieny Roku dla Wojewódzkiego i Figurskiego

Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich nominował w czwartek do tytułu Hieny Roku 2012 Kubę Wojewódzkiego i Michała Figurskiego - prezenterów, którzy w niedawno szydzili w radiu z Ukrainek.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich nominował w czwartek do tytułu Hieny Roku 2012 Kubę Wojewódzkiego i Michała Figurskiego - prezenterów, którzy w niedawno szydzili w radiu z Ukrainek.

Jak poinformowano w przesłanym PAP uzasadnieniu, Zarząd Główny SDP "wyraża najgłębsze oburzenie kolejnym wyczynem Kuby Wojewódzkiego i Michała Figurskiego na antenie Radia Eska Rock. Prezenterzy nie po raz pierwszy popisali się bulwersującym językiem i chamskimi sformułowaniami w odniesieniu do osób innej narodowości. Teraz dotknęło to osób narodowości ukraińskiej, powodując konflikt dyplomatyczny, rok temu - Hindusa z pochodzenia".

W ocenie Stowarzyszenia "tego rodzaju postępowanie nie może być tolerowane przez polską opinię publiczną, a tym bardziej przez środowiska dziennikarskie".

Jak wyjaśnił PAP prezes SDP Krzysztof Skowroński, to pierwsza w tym roku nominacja do Hieny Roku; kolejne mają być przyznawane co miesiąc. Spośród nich pod koniec roku wybrana zostanie ta, która otrzyma ten tytuł.

W ostatnich dwóch latach SDP nie przyznało Hieny Roku.

W programie 12 czerwca, nawiązując do wygranego poprzedniego wieczora przez Ukrainę meczu ze Szwecją, rozegranego podczas Euro 2012, Wojewódzki mówił m.in., że "zachował się jak prawdziwy Polak" i "wyrzucił swoją Ukrainkę". Figurski dodał: "Ja po złości jej dzisiaj nie zapłacę" oraz: "Powiem ci, że gdyby moja była chociaż odrobinę ładniejsza, to jeszcze bym ją zgwałcił".

Rada Etyki Mediów uznała słowa dziennikarzy za przejaw ksenofobii, rażące chamstwo i typową mowę nienawiści. Podobnie oceniło je polskie MSZ i minister sprawiedliwości. Zaprotestowało też ukraińskie MSZ i zażądało przeprosin. Zarząd Eski Rock zdecydował o zdjęciu programu z anteny.

Sprawa zajmuje się też Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. We wtorek jednomyślnie stwierdziła ona, że wypowiedzi Wojewódzkiego i Figurskiego naruszyły zapisy ustawy o radiofonii i telewizji. KRRiT czeka na wyjaśnienia nadawcy; potem może ukarać go karą pieniężną lub nawet cofnąć koncesję. (PAP)

mca/ bos/ as/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz