Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SDP przeciwko politycznym nominacjom w mediach publicznych

0
Podziel się:

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich
sprzeciwia się stosowaniu klucza partyjnego w nominacjach w
mediach publicznych. SDP chce rozpoczęcia debaty na temat mediów
publicznych.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich sprzeciwia się stosowaniu klucza partyjnego w nominacjach w mediach publicznych. SDP chce rozpoczęcia debaty na temat mediów publicznych.

"Ostatnie wydarzenia i informacje o sposobach doboru kierownictwa TVP, obsady Programów, Redakcji i stosowaniu klucza partyjnego bez uwzględnienia kwalifikacji dziennikarskich predysponujących do funkcji redaktorów czy dziennikarzy publicznych mediów, budzą zdecydowany sprzeciw" - czytamy w oświadczeniu SDP.

"Apelujemy o zatrzymanie tych praktyk, przypominających te, które istniały w czasach +ręcznego sterowania+ mediami" - napisało Stowarzyszenie.

O tym, jak zapobiec tego rodzaju praktykom rozmawiała obradująca we wtorek Rada Konsultacyjna Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Rada zastanawiała się nad metodą "obiektywnego wyboru zarządzających i członków rad programowych, gwarantujących niezależność, apolityczność i reprezentację całego spektrum społecznego kraju".

W oświadczeniu podkreślono też, że "w istniejącym stanie rzeczy najważniejsze jest jak najszybsze otwarcie debaty publicznej nad projektem ustawy o mediach publicznych, a poufność prac nad projektem zaprzecza podstawowym zasadom państwa prawa".

Jak wyjaśnił PAP szef Centrum Monitoringu Wolności Prasy Miłosz Marczuk chodzi o projekt ustawy o mediach publicznych, który powstaje w ministerstwie kultury. "Wiemy, że w resorcie jest grupa osób, która pracuje nad tym projektem. Próbowaliśmy się czegokolwiek o nim dowiedzieć, poznać jakieś założenia, jednak nam się nie udało" - powiedział Marczuk.

Według zapowiedzi wiceministra kultury Jarosława Sellina założenia nowego prawa medialnego mają być znane w II połowie roku. Zarzut, że prace nad projektem są poufne Sellin określił jako absurdalny. Podkreślił bowiem, że organizowanych jest bardzo wiele spotkań z ludźmi mediów, również ze Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i na każdym z takich spotkań przedstawia on swoje propozycje dotyczące mediów publicznych.

Sellin dodał, że nie ma jeszcze napisanego projektu, "na razie jest on na etapie debaty publicznej".

Według wiceministra planowany projekt powinien m.in. zmienić ustrój mediów publicznych tzn. przekształcić je ze spółek prawa handlowego w instytucje wyższej użyteczności publicznej, wprowadzić jednoosobowe kierownictwo mediów publicznych wybierane bezpośrednio przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, powinno się też - zdaniem Sellina - wprowadzić jedną radę programową, oceniającej program wszystkich mediów publicznych. (PAP)

js/ malk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)