Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

SDP zaniepokojone planami zwolnień w TVP

0
Podziel się:

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich wydało oświadczenie, w którym wyraża
zaniepokojenie planowanymi przez TVP zwolnieniami pracowników twórczych, m.in. dziennikarzy.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich wydało oświadczenie, w którym wyraża zaniepokojenie planowanymi przez TVP zwolnieniami pracowników twórczych, m.in. dziennikarzy.

"Zarząd Główny SDP z niepokojem przyjmuje informacje o planowanym przez Zarząd TVP usunięciu poza struktury telewizji ogromnej grupy pracowników twórczych: dziennikarzy, operatorów, dźwiękowców, montażystów, realizatorów itd." - napisano w czwartkowym oświadczeniu, podpisanym przez prezes SDP Krystynę Mokrosińską.

Jeszcze w maju TVP ogłosiła rozpoczęcie procesu restrukturyzacji. Zarząd uchwalił m.in. zwolnienia grupowe. Nieoficjalnie źródła w TVP mówiły, że pracę może stracić około tysiąca osób. Jak podał czwartkowy Presserwis, uchwała zarządu TVP o zwolnieniach grupowych z 16 czerwca br. przewiduje, że pracę stracą 833 osoby z 4173 zatrudnionych, co po odliczeniu kosztów zwolnień ma dać 32,8 mln zł oszczędności w latach 2010-2011.

Zwolnienia - jak podkreśla SDP - podyktowane według zarządu oszczędnościami, uderzają przede wszystkim w ludzi, którzy faktycznie tworzą program telewizyjny. "Tego zadania nie wykona za nich niezwykle rozbudowana kadra administracyjno-biurowa, a produkcja wyprowadzona na zewnątrz firmy nie przyniesie oszczędności" - czytamy w oświadczeniu.

Za "szczególnie niepokojące" SDP uznało "systematyczne i planowe dążenie do zatrudniania nieetatowych dziennikarzy na tzw. współpracę, krótkoterminowe umowy bądź umowy z firmami - jeżeli założą tzw. działalność gospodarczą". SDP podkreśla, że aby telewizja publiczna mogła realizować swoje powinności wobec widzów, musi być profesjonalna, uniezależniona od wpływów politycznych, a dziennikarze nie mogą być traktowani jak "pracownicy najemni".

"SDP od wielu lat protestuje przeciw uprawianemu przez wszystkie ekipy procederowi upartyjniania mediów publicznych. W imię doraźnych, partyjnych interesów politycy uczynili z nich narzędzie walki propagandowej, a doprowadzając do utraty niezależności finansowej przez TVP, a zatem i samodzielności merytorycznej, zdeprecjonowali misyjną rolę tego medium" - napisano. Według oświadczenia, "to politycy wszystkich opcji ponoszą winę za kryzys TVP, za szkody wyrządzone polskiej demokracji i polskiej kulturze".

W maju br. ruszyła restrukturyzacja TVP. Na początek zarząd zdecydował o zwolnieniach grupowych, w kolejce czeka kilkadziesiąt innych decyzji. Wszystko ze względu na "bardzo trudną sytuację ekonomiczno-finansową" TVP, która ubiegły rok zakończyła z ponad 205 mln zł straty. (PAP)

sta/ abr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)