Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

SDP zarzuca TVP i PR łamanie prawa do informacji publicznej

0
Podziel się

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich protestuje przeciwko utajnianiu
wyborów do władz mediów publicznych oraz praktyce odwoływania i mianowania kandydatów na stanowiska
kierownicze w tych mediach bez jakichkolwiek uzasadnień.

bEgyeIQB

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich protestuje przeciwko utajnianiu wyborów do władz mediów publicznych oraz praktyce odwoływania i mianowania kandydatów na stanowiska kierownicze w tych mediach bez jakichkolwiek uzasadnień.

"SDP po raz kolejny wnioskuje o udostępnienie informacji o zasadach i przebiegu konkursów na stanowiska w zarządach mediów publicznych, o kwalifikacjach kandydatów, o podanie informacji o przyczynach zmian na stanowiskach kierowniczych w tych mediach" - oświadczyło SDP w przesłanym w czwartek PAP stanowisku.

"Biorąc pod uwagę brak odpowiedzi na dotychczas składane wnioski w tej sprawie przez SDP i inne stowarzyszenia, np. Stowarzyszenie Wolnego Słowa, stwierdzamy, że zapisy ustawy o dostępie do informacji publicznej są w przypadku mediów publicznych systematycznie łamane, za co grożą sankcje nie tylko dyscyplinarne, ale i karne" - stwierdzono w oświadczeniu.

bEgyeIQD

"Apelujemy o zaprzestanie łamania ustawy o dostępie do informacji publicznej przy zmianach kadrowych w mediach publicznych, a także zapowiadamy, że będziemy apelowali o pociągnięcie do odpowiedzialności osób winnych za taki stan rzeczy" - oświadczyło SDP.

Stowarzyszenie podkreśla, że wybór władz mediów publicznych nie jest tylko "sprawą regulaminów wewnętrznych czy kultury zarządzania", ponieważ Polskie Radio i TVP realizują zadania publiczne i dysponują majątkiem publicznym.

"Zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej, udostępnieniu podlega informacja publiczna m.in. o organach i osobach sprawujących funkcje, a także ich kompetencjach w organach władzy publicznej oraz podmiotach reprezentujących osoby lub jednostki organizacyjne, które wykonują zadania publiczne lub dysponują majątkiem publicznym" - głosi oświadczenie SDP.

"Udostępnieniu podlega także informacja o zasadach funkcjonowania wyżej wymienionych podmiotów, w tym o naborze kandydatów do zatrudnienia na wolne stanowiska, a także informacja o majątku publicznym, w tym majątku podmiotów reprezentujących osoby lub jednostki organizacyjne, które wykonują zadania publiczne lub dysponują majątkiem publicznym, pochodzącym z zadysponowania majątkiem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych" - przypomina SDP.

bEgyeIQJ

Stowarzyszenie wskazuje przy tym, że informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej, jest udostępniana na wniosek, co powinno nastąpić "bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku".

W ostatnich miesiącach zmieniły się zarządy w TVP i Polskim Radiu. W TVP zarząd wybrano za drugim podejściem (pierwszy konkurs unieważniono). We wszystkich konkursach, zarówno w telewizji, jak i w Polskim Radiu, nazwiska kandydatów do zarządu pozostawały tajne na każdym etapie konkursu.(PAP)

js/ bno/ jbr/

bEgyeIRe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)