Notowania

wybory samorządowe 2010
06.09.2010 15:26

SdPl apeluje o jedną listę lewicy w wyborach

Piekarska: Rozmowy między SLD i SdPl już trwają, ale nie z liderami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Kula)

O jedną listę lewicy w nadchodzących wyborach samorządowych zaapelowali m.in. do SLD liderzy SdPl Wojciech Filemonowicz i Arkadiusz Kasznia. Lokalne rozmowy między SLD i SdPl już trwają, ale nie z Filemonowiczem - odpowiada wiceszefowa Sojuszu Katarzyna Piekarska.

_ - Jesteśmy zdania, że tylko wspólny start partii politycznych, środowisk lokujących się na lewo od PO, może dać lewicy szansę na wygranie wyborów samorządowych w niektórych miastach, gminach, powiatach. Start w rozdrobnieniu to niemal pewna przegrana. Możemy mówić o sukcesie, gdy te przegrane będą honorowe _ - powiedział szef SdPl Wojciech Filemonowicz na konferencji prasowej w Sejmie.

W związku z tym - dodał - SdPl wraz z Unią Lewicy i Polską Lewicą (partia, którą trzy lata temu po odejściu z SLD założył Leszek Miller. Były premier w tym roku powrócił do Sojuszu, jednak część działaczy postanowiła pozostać w PL) skierowały apel do liderów partii politycznych _ lokujących się na lewo od PO _, w tym do SLD i Unii Pracy, o podjęcie rozmów, które miałby doprowadzić do powstania wspólnych list, przede wszystkim do sejmików wojewódzkich.

Polska Lewica to partia, którą trzy lata temu po odejściu z SLD założył Leszek Miller; b. premier w tym roku powrócił do Sojuszu, jednak część działaczy postanowiła pozostać w PL.

Według Filemonowicza, takie _ szerokie koalicje _ powstały już w niektórych miastach i tam będą też wspólne listy lewicy.

Jak dodał w niektórych miastach _ upór, przywiązanie do własnego szyldu, w szczególności SLD, jest silniejsze niż ponadpartyjny interes środowisk i zapewne już do takich koalicji nie dojdzie _. _ Ale w wyborach do sejmików, czyli tych politycznych, zdaniem naszego zarządu i moim osobiście, jeśli nie wystawimy wspólnych list, to czeka lewice przegrana _ - zaznaczył Filemonowicz.

Zadeklarował też, że sam zadzwoni w tej sprawie m.in. do liderów: SLD - Grzegorza Napieralskiego i Unii Pracy - Waldemara Witkowskiego.

Wiceszefowa SLD Katarzyna Piekarska powiedziała PAP, że trwają już lokalne rozmowy między działaczami Sojuszu i Socjaldemokracji we wszystkich województwach i członkowie SdPl prawdopodobnie znajdą się na listach jej partii.

_ - Chętnie widziałabym na swoich listach np. wiceprzewodniczącego SdPl Bartka Dominiaka, czy (warszawską radną) Mirosławę Kątną. Natomiast jeśli patrzę na Wojciecha Filemonowicza to pamiętam, że namawiał do tego, aby w wyborach prezydenckich nie głosować na jedynego kandydata lewicy, Grzegorza Napieralskiego _ - zaznaczyła Piekarska.

_ - Trudno jest rozmawiać z ludźmi, dla których jedynym pomysłem na własne istnienie było opluwanie poszczególnych działaczy, czy lidera SLD _ - dodała.

SLD kilka miesięcy temu podjął decyzję, że w wyborach samorządowych wystartuje wspólnie m.in. z Unią Pracy, Zielonymi 2004 i Partią Kobiet. Nazwa i logo wspólnego komitetu wyborczego ma zawierać w sobie skrót _ SLD _.

Politycy SdPl zaproponowali też, by na listach lewicy obowiązywał 50-proc. parytet dla kobiet. _ Chciałbym dzisiaj zaapelować do przewodniczących innych partii lokujących się na lewo od PO, w tym Grzegorza Napieralskiego, abyśmy wspólnie w wyborach do sejmików wprowadzili w Polsce po raz pierwszy 50-proc. parytet na listach wyborczych: 50 proc. dla kobiet, 50 proc. dla mężczyzn ze wszystkich miejsc na liście _ - powiedział Filemonowicz.

Napieralski mówił w zeszłym tygodniu, że listy wyborcze Sojuszu są tak układane, by było na nich jak najwięcej kobiet.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t85441.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/platforma;i;pis;siegaja;po;zwiazkowcow,132,0,671108.html) Platforma i PiS sięgają po związkowców PO chce tworzyć sojusze z Solidarnością, PiS wciąga związkowców na listy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/183/t20407.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/napieralski;do;rzadu;ludzie;was;pogonia,240,0,670448.html) Napieralski do rządu: Ludzie was pogonią Posiedzenie Rady Krajowej SLD jego szef wykorzystał do ostrego ataku na Platformę i PiS.
Tagi: wybory samorządowe 2010, sld, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz