Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sechter: stworzenie "Europy bez barier" mottem czeskiej prezydencji w UE

0
Podziel się:

Stworzenie "Europy bez barier", które
uniemożliwiają pełne wykorzystanie potencjału Unii Europejskiej,
to główne motto prezydencji czeskiej w UE - powiedział ambasador
Czech Jan Sechter podczas wtorkowego posiedzenia połączonych
senackich komisji ds. UE oraz spraw zagranicznych.

Stworzenie "Europy bez barier", które uniemożliwiają pełne wykorzystanie potencjału Unii Europejskiej, to główne motto prezydencji czeskiej w UE - powiedział ambasador Czech Jan Sechter podczas wtorkowego posiedzenia połączonych senackich komisji ds. UE oraz spraw zagranicznych.

Jak wyjaśnił dyplomata, chodzi m.in. o usuwanie barier istniejących zarówno w ramach Unii, jak i barier zewnętrznych w handlu międzynarodowym i światowej gospodarce.

Sechter przekonywał, że Czechy - które od 1 stycznia przejęły przewodnictwo w Unii - są dobrze przygotowane do nowych obowiązków. Przypomniał, że czeska prezydencja przypada pięć lat od największego rozszerzenia w historii UE (w 2004 r. UE powiększyła się o 10 nowych krajów - PAP), 20 lat od upadku "żelaznej kurtyny" oraz 60 lat od powstania NATO.

Podczas spotkania z senatorami ambasador zaprezentował listę głównych priorytetów, które będą realizowane podczas półrocznej prezydencji jego kraju. Są nimi: przezwyciężenie kryzysu finansowego, zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego UE, realizacja projektu Partnerstwa Wschodniego, zwiększenie konkurencyjności UE, pełna realizacji wolności w ramach rynku zewnętrznego, rozszerzenie UE oraz postawienie na badania, rozwój, innowację i edukację.

"Mottem czeskiej prezydencji jest +Europa bez barier+. W obecnej sytuacji kryzysu ekonomiczno-finansowego jest ono bardzo aktualne. Będziemy mobilizować to wszystko co Unia ma, aby zwiększyć jej konkurencyjność i zlikwidować bariery, które blokują rozwój całej Wspólnoty" - podkreślił Sechter.

Zapowiedział także, że Czechy będą wspierały inicjatywę Partnerstwa Wschodniego, która - jak poinformował - ma być uwzględniona w zmianach budżetowych UE w 2009 r.

Senatorowie wysłuchali też ambasadora Francji w Polsce Francoisa Barrego Delongchampsa, który przedstawił bilans prezydencji francuskiej w UE. Przekonywał, że okres ten był sukcesem Europy (Francja przewodziła UE w drugim półroczu 2008 r. - PAP).

Jak podkreślił ambasador, pomimo poważnych kryzysów - takich jak wojna w Gruzji i kryzys finansowy - którym prezydencja francuska musiała stawić czoła, jej reakcja w tych kwestiach była ambitna i szybka.

Delongchamps oświadczył, że prezydencja francuska dążyła do Europy zjednoczonej i solidarnej.

Dodał, że jego kraj uznaje, iż bardzo ważne jest stworzenie wspólnej polityki energetycznej dla Europy. "Europa powinna zorganizować wspólną politykę energetyczną. Nadszedł czas, aby to zrobić" - ocenił.(PAP)

agy/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)