Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sędziowie chcą, aby 23 maja był Dniem Wymiaru Sprawiedliwości

0
Podziel się:

Ustanowienia 23 maja Dniem Wymiaru Sprawiedliwości chce kilkanaście
organizacji sędziowskich i prokuratorskich z Europy, które apelują w tej sprawie do instytucji Unii
Europejskiej. Tego dnia 21 lat temu zginął w zamachu włoski sędzia Giovanni Falcone.

Ustanowienia 23 maja Dniem Wymiaru Sprawiedliwości chce kilkanaście organizacji sędziowskich i prokuratorskich z Europy, które apelują w tej sprawie do instytucji Unii Europejskiej. Tego dnia 21 lat temu zginął w zamachu włoski sędzia Giovanni Falcone.

Falcone został zabity przez sycylijską mafię w 1992 r. w zamachu bombowym na autostradzie, prowadzącej z lotniska pod Palermo do miasta, zginęła wówczas również jego żona i trzech policjantów.

Inicjatorem apelu w sprawie Dnia Wymiaru Sprawiedliwości jest Europejskie Stowarzyszenie "Sędziowie i Prokuratorzy na rzecz Demokracji i Wolności" (MEDEL), do którego należy kilkanaście organizacji sędziowskich i prokuratorskich z Europy. Polskę w MEDEL reprezentują: Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" oraz Stowarzyszenie Prokuratorów RP.

Decyzja o podjęciu starań na rzecz ustanowienia Dnia Wymiaru Sprawiedliwości zapadła w marcu tego roku podczas spotkania przedstawicieli MEDEL w Gdańsku. "Wymiar sprawiedliwości ma stanowić oparcie dla demokracji, siłę skuteczną tak dla promowania praw obywatelskich jak i dla walki z przestępczością i korupcją" - napisano w deklaracji przyjętej na tym spotkaniu.

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości - jak wskazała "Iustitia" - ma być także przypomnieniem "tych, którzy zginęli w walce o sprawiedliwość". "Apelujemy, aby w dniu 23 maja w południe w trakcie prowadzonych rozpraw zarządzić krótką przerwę i uczcić ich pamięć chwilą ciszy" - napisała "Iustitia" w wydanym oświadczeniu.

Jak powiedziała PAP wiceprezes "Iustitii" sędzia Barbara Zawisza w czwartek podczas spotkania sędziów i prokuratorów w Brukseli przedstawicielom Parlamentu Europejskiego zostanie przekazany apel w sprawie Dnia Wymiaru Sprawiedliwości.

Falcone był zaciekłym przeciwnikiem mafii, podobnie jak jego kolega Paolo Borsellino. Doprowadzili oni jako sędziowie śledczy m.in. do największego procesu członków mafii w historii, w którym na ławie oskarżonych zasiadło ponad 450 gangsterów.

Do zamachu na sędziego Falcone doszło rejonie miejscowości Capaci, gdy na autostradzie, którą jechał wraz z żoną i obstawą, z lotniska w Palermo, eksplodował ładunek wybuchowy o ogromnej mocy. W miejscu pozostał krater o głębokości trzech i długości 13 metrów. Eksplozja była tak silna, że zarejestrowały ją miejscowe sejsmografy.

Borsellino zamordowany został dwa miesiące później 19 lipca 1992 r. wraz z pięcioma policjantami z ochrony. Te zabójstwa wstrząsnęły Italią i doprowadziły do uchwalenia ostrych ustaw antymafijnych.

Przed wymiarem sprawiedliwości stanęło kilku mocodawców i sprawców zamachów, wśród nich ówczesny boss bossów cosa nostry Salvatore Toto Riina, odbywający obecnie kilka wyroków dożywocia. Do tej pory jednak nie wyjaśniono wszystkich okoliczności tych zbrodni. (PAP)

mja/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)