Notowania

wiadomości
13.07.2011 19:12

Sejm: Gwiazdy Iraku i Afganistanu także dla BOR-owców i żołnierzy spoza PKW

Gwiazdę Iraku i Gwiazdę Afganistanu będą mogli otrzymywać funkcjonariusze BOR i żołnierze służący poza PKW - proponuje prezydencki projekt nowelizacji ustawy o orderach i odznaczeniach. W środę sejmowa komisja obrony skierowała go do dalszych prac.

Podziel się
Dodaj komentarz

Gwiazdę Iraku i Gwiazdę Afganistanu będą mogli otrzymywać funkcjonariusze BOR i żołnierze służący poza PKW - proponuje prezydencki projekt nowelizacji ustawy o orderach i odznaczeniach. W środę sejmowa komisja obrony skierowała go do dalszych prac.

Za co najmniej jeden dzień nienagannej służby w polskich kontyngentach wojskowych poza granicami kraju nadawane są odznaczenia pamiątkowe, które mają w nazwie słowo "Gwiazda". Najbardziej znane są Gwiazda Iraku i Gwiazda Afganistanu, ale istnieją również gwiazdy: Konga, Czadu oraz Morza Śródziemnego. Obecnie gwiazdy mogą otrzymywać żołnierze, policjanci, funkcjonariusze ABW, AW, SKW, SWW, CBA, SG oraz strażacy i cywile służący w ramach kontyngentu i operacji wojskowej na danym terytorium.

Prezydencka propozycja rozszerza ten katalog o żołnierzy pełniących służbę poza kontyngentami, lecz w międzynarodowych strukturach wojskowych, a także załogi wojskowych samolotów oraz funkcjonariuszy BOR, jeśli wykonywali zadania w rejonie operacji polskich żołnierzy lub działania polskiego PKW.

Projekt przewiduje też, że prezydent w drodze rozporządzenia będzie mógł ustanawiać gwiazdy nie tylko właściwe dla danego PKW, ale i dla sposobu jego działania. Celem tej zmiany jest utworzenie odznaczenia dla lotników służących w PKW "Orlik" w krajach bałtyckich. Dotychczas trzykrotnie polscy piloci w ramach rotacyjnej misji NATO odpowiadali za obronę przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii. Kolejna taka misja ma się rozpocząć w maju przyszłego roku. Dla służących w "Orliku" prezydent chce ustanowić "Gwiazdę Załóg Latających".

Zgodnie z projektem prezydent będzie miał do końca 2013 r. czas na odznaczenie gwiazdami tych, których obejmą nowe przepisy, a którzy nie zostali nagrodzeni przed ich wejściem w życie.

Prezydencką propozycję poparł resort obrony. Wiceminister obrony Czesław Piątas powiedział w środę w Sejmie, że projekt wypełnia lukę dotyczącą możliwości odznaczania lotników, także tych, którzy transportują zaopatrzenie do kontyngentów.

W czasie środowej dyskusji rozbawienie posłów wywołało wystąpienie posła Mirosława Olasa (PSL), który zaproponował, by gwiazdami mogli być odznaczani także parlamentarzyści z komisji obrony. "Może to się wydaje śmieszne. Zaznaczam, że ja w takich wyjazdach nie uczestniczyłem. Myślę, że członek komisji, uczestnicząc w danym wyjeździe np. do Afganistanu, tak samo narażał swoje życie, jak każdy inny" - powiedział Olas.

"W naszej kadencji uchwaliliśmy ustawę, która nam zabrania nadawania odznaczeń i orderów. Musimy poczekać, aż przestaniemy być posłami" - zareagowała na tę propozycję przewodnicząca obradom Jadwiga Zakrzewska (PO). Z kolei Piątas zauważył, że zgodnie z ustawą gwiazd nie nadaje się członkom wizyt, inspekcji i kontroli. Ostatecznie Olas poprawki nie złożył.

Kancelaria Prezydenta szacuje, że po uchwaleniu ustawy Gwiazdą Iraku i Gwiazdą Afganistanu dodatkowo może być nagrodzonych ok. dwa tysiące osób. Prezydent Bronisław Komorowski po raz pierwszy powiedział o pomyśle skierowania projektu do Sejmu w połowie czerwca, podczas obchodów święta BOR. W 2007 r. w zamachu na polskiego ambasadora w Iraku gen. Edwarda Pietrzyka zginął oficer BOR.

Prezydencki projekt będzie teraz dyskutowany podczas posiedzenia plenarnego Sejm. Prawdopodobnie stanie się to na następnym posiedzeniu.(PAP)

ral/ bos/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz